Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След 3 часа разговори в Министерски съвет: какво получават зърнопроизводителите?

23 януари 2024, 11:00 часа • 1381 прочитания

Вчера вечерта в Министерски съвет три часа се обсъжда какво ще се случи със селскостопанските производители и техния бюджет. Земеделците настояха за помощ заради вноса от Украйна и финансови мерки, които да компенсират ниските изкупни цени. Радослав Христов член на управителния съвет на Национална асоциация на зърнопроизводителите съобщи, че срещата е минала конструктивно и всички точки в декларацията с искания са обсъдени.

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Първа точка касае директно подпомагане на всички сектори – 2 години нашите производители получават субсидия заради вноса и транзита от Украйна, без зърнопроизводителите. Те нямат право да се възползват от нея. Христов се бори за директно финансово подпомагане в разумни отчети – балансирано разпределено из всички сектори.

Той пояснява, че в Европейския съюз има дисбаланс на субсидиите за единица площ. Дава за пример Гърция, където един фермер получава 110 лв помощ на декар, а в България 20 лв на декар. Това е директното подпомагане. „Равноправен член, но само на приказки,“ коментира Христов и констатира, че едни получават едни пари, а други съответно други.

Още: Земеделците и властта продължават разговорите, засега протест няма да има (ВИДЕО)

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Ноември е имало среща с премиера акад. Денков по този повод, но трябвало да присъства и финансовия министър Асен Василев. Затова била насрочена срещата за вчера, на която Василев е отсъствал.

Заради Украйна, българските производители получават около 400 млн. лв., а тази година са заложени 0. Опасенията на Христов са българските производители да не фалират и „да дойде друг да обработва тази земя“ - ротиране с украински производители. Солидарността, която Европейския съюз проявява към украинците, не проявява към европейските и по-конкретно българските граждани, по думите на Христов. Той съобщи, че влиза украинско зърно у нас, но се наблюдава намаление на количеството.

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Още: Фицо иска руски газ през България, Ердоган помага

„Зелената сделка“ е едно огромно зло. Едно от условията е да не мога да си ора земята до 15 февруари,“ твърди Христов и го определя като глупост. Заради задължителните практики, които трябва да спазваме, като 80% от площите да имат някаква растителност „зелена покривка“, цената на продукта се вдига. В Украйна не спазват такива неща, затова продуктът е по-евтин.

Още: Зърнопроизводителите отрекоха протестите им да са свързани с ротацията на правителството

Още: Тръмп ще обяви извънредно положение в енергетиката

Още: Накъде пое цената на петрола след първите действия на Тръмп?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес