Повечето антиинфлационни мерки ще доведат до по-висока инфлация. Това са социални мерки, но ще напомпат инфлацията до поне 20%.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Това заяви бившият финансов министър в първото правителство на ГЕРБ Симеон Дянков. Всяка инфлация над 10% е тревожна, а тя вече е 14,4 на сто, отбеляза той.
Намаляването на ДДС ще увеличи търсенето и инфлацията, премахването на акцизите, увеличаването на всички пенсии също. Това са социални мерки, но досега антиинфлационни мерки липсват, обясни той. Такава била и въвеждането на необлагаем минимум.
Срещу инфлацията са инвестициите, примерно в енергия, която да изнасяме, даде пример Дянков. Това според него важало както за правителството, така и за хората.
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Подходът на правителството и коалиционните партньори обаче ще напомпат поскъпване и в следващите години, твърди бившият финансов министър по БТВ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Бившият министър критикува правителството, че не привлича украинските бежанци да работят в България, защото това би било мярка срещу инфлацията.
Фокусът в пенсионерите е принципно правилен, но не е редно на всички да се вдига. Трябва да се обърне внимание на работещите бедни, където до края на годината могат да влязат още 400 000 души, твърди Дянков. Добра мярка в това отношение е насочването на повече пари към младите родители.
Втечнения газ не може да е решение на спрените доставки от "Газпром" и няма да реши въпроса за вдигане на цените във времето. Решението е насърчаване на собственото производство на електроенергия и замяна на природния газ с електричество, препоръча Симеон Дянков.
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните
Влизането в еврозоната през януари 2024 г., както планира правителството, е нереална цел заради високата ни инфлация и правителството трябва да го признае, заяви още бившия финансов министър.