Само за девет месеца от началото на годината „Марица Изток 2” има 17 млн. лева загуба. Това заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров.
Още: Нов завой в цената на петрола след санкциите срещу руски танкери
Още: Икономист: Докога ще бъдем опашкари в Европейския съюз?
Според оценката на синдикатите до края на годината загубата ще надхвърли 30 млн. лева и тогава предприятието ще спре да плаща на мините за закупените въглища и на всички други доставчици. Отделно „Марица Изток 2” няма да може да обслужва гарантирания от държавата заем за модернизация, взет от японска банка, информира „Стандарт”. На всичкото отгоре ТЕЦ-ът има в запас въглища за само 15-тина дни, твърди синдикалният председател на КНСБ за „Марица Изток 2” Христо Дяков.
„Неблагополучията в сектор енерегетика стигнаха и до „златната кокошка", както всички наричат ТЕЦ-2, защото и отнеха всичко, с което се хранеше", описа образно ситуацията Димитров. Той припомни, че от 1 юли топлоцентралата е била извадена от регулирания пазар и работела само за износ с уверението, че това ще бъде финансово изгодно. Това беше мярка, наложена от бившия енергиен министър Драгомир Стойнев, който сочеше износа като панацея за енергетиката. Освен това студеният резерв - работещи мощности, които ТЕЦ-ът държи в готовност за екстремни ситуации, е бил намален от 600 на 400 мегавата. Само от това приходите за периода януари-септември тази година са намалели с над 71 млн. лева в сравнение със същия период на миналата година. За капак от ЕСО са поставили таван на цената на разполагемите мощности 10 лв/мвтч при реална себестойност на произвеждания ток 23,14 лв/ и това допълнително свило пирходите.
Тежката ситуация е официално описана от ръководството на „Марица Изток 2” и служебният икономически и енергиен министър Васил Щонов вече е уведомен. Шефовете на предприятието са поискали спешна помощ, за да бъде стабилизирано състоянието на дружеството.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор
Също в много тежко тояние е и другото държавно дружество в енергетиката – Мини „Марица Изток", което е първо в редичката и събира всички негативи на взаимните задължения в сектора. Въгледобивното дружество имало да взема вече 200 млн. лева за произведени, но неплатени въглища. Общата задлъжнялост в енергетиката е 3,2 млрд. лева, припомни шефът на КНСБ Пламен Димитров. Според него, ако трябва да се тегли нов външен заем, той трябвало да бъде не за КТБ, а за стабилизиране на енергетиката. И синдикатите щели да отправят това свое предложение към новия кабинет. А новият кабинет ще е стабилен, само ако е от широка коалиция, смятат от КНСБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока