Държавата е изостанала много с всички проектирания, алармира министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков по време на Годишната конференция за строителство и инвестиции' 2022 и подчерта необходимостта от магистрали, ВиК и други инфраструктурни обекти. "Искам да убедя политиците, че е изключително важно да се развие бързо това, което е забавено. То ще доведе до развитие на цялата държава и ще помогне на строителния бранш", каза той. "Това, което искам да направя и оставя, е една ясна концепция за развитието на инфраструктурата и основно на магистралите и ВиК-сектора", посочи служебният министър.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
От всички магистрали, за които много време се говореше, сме изградили малка част, а голяма част още не сме и проектирали, отбеляза Шишков. Той е категоричен, че колкото по-бързо държавата възложи и изпроектира важните инфраструктурни проекти, които са забавени, пътният сектор ще има повече работа, респективно ще има повече пари за този сектор. Той заяви, че очаква държавата и строителният бранш да си партнират, за да поставят ясна основа и на ремонтите, и на новото строителство, и на концепцията за развитието на цялата магистрална пътна мрежа.
"Напрежението с пътния бранш отпадна, защото проблемът, който им се натрупа на тях, беше свързан с неправомерния начин на възлагане, за което те нямат вина. Лошото е, че беше използван политически и те бяха нарочени като лош бранш", отчете служебният министър. Той подчерта, че са нужни ясни закони и регламенти и изтъкна важността на публично-частните партньорства.
Секторът страда от сериозни проблеми, защото е надвишил многократно своето развитие като частни инвестиции, спрямо развитието на общините като инфраструктура и свързаност, посочи още Шишков. Според него, едно от нещата, които трябва на всяка цена да се обърне сериозно внимание, е да се изисква от местната власт ясен регламент. "Всички инвеститори искат ясен регламент – даже през увеличаване на таксата за разрешително за строеж, но те да имат сигурност, че те ще изграждат техните сгради, а общината ще изгражда успоредно с това инфраструктурата", заяви служебният министър. "За следващия мандат трябва да се вземат много сериозни мерки и ясен икономически регламент, защото бизнесът в това отношение страда", заяви Шишков.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
Той посочи като голям проблем и това, че се кандидатства за финансиране, без готови проекти: "Винаги гоним крайния срок по програмата, а когато я отворим - чак тогава тръгваме да проектираме…".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
Служебният министър съобщи, че днес или утре ще подпише новото изменение на наредба 7, която е за правилата и нормативите за устройство на отделните видове територии. "Измененията са в полза на проектанта, в полза на архитектурата и без да се нарушава визия в градската среда", уточни той.
Шишков каза още, че следващата седмица ще бъдат набелязани конкретни стъпки със строителния бранш за разрешаване на проблема с прилагането на постановлението за индексациите. От бранша сигнализираха, че някои органи за управление на оперативни програми се опитват да отстранят от обхвата на правоимащите тези с приключени обекти. "Наистина фирмите, които са завършили обектите не могат да се възползват от индексацията, независимо, че са ги завършили когато вече инфлацията вече е съществувала, а тези, които са се забавили, дали умишлено или не, те в момента могат да получат индексация - не е справедливо", отбеляза Шишков. Той подчерта, че трябва да се намери решение.
Според служебния регионален министър, няма да има проблеми със зимното почистване. "Договорите предстои да се подпишат , там няма проблем", каза той и добави, че с бранша са коментирали да се регламентират нови поръчки за три-годишен срок за поддръжка на пътищата, като ясно бъде разграничено кои са за основен, кои за текущ ремонт и кои за поддръжка и кое е за зимно почистване. "Това ще го направим съвместно с тях. Ще направим такива поръчки, че те после да нямат проблем как да им бъде плащано", добави Шишков.
Още: Отчетоха спад на парниковите емисии в Германия
Още: Предложенията за работа в България намаляха драстично в края на 2024 г.
Следващата седмица, според очакванията на министъра, ще бъде завършен и законът за ВиК.
Почетният председател на Камара на строителите в България Светослав Глосов подчерта, че това, което браншът очаква от държавата, е ръст на инвестициите в инфраструктурата и други обекти, свързани със строителство.