Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Шеврон" иска възраждане на Бургас - Александруполис

26 май 2015, 11:19 часа • 10029 прочитания

Американският петролен гигант се интересува от проекта и ще се опита да убеди българското правителство в неговата необходимост.

Американската компания "Шеврон" проявява интерес към проекта за изграждане на петролопровод Бургас-Александруполис. Това заяви в интервю за ТАСС президентът на "Транснефт" Николай Токарев. Интересът на компанията към този проект е свързан с плановете за разширяването на мощността на Каспийския тръбопроводен консорциум /КТК/, в който участва самата "Шеврон" /15%/. Представител на компанията не отговори на запитването на "Ведомости", предаде БГНЕС.

През 2014 г. по КТК са били транспортирани 40 милиона тона, а след разширяването му капацитетът ще се увеличи до 67 милиона тона. По тръбата се транспортира "черно злато" от Казахстан и Русия до Новоросийск, където то се товари на танкерите. "Възможностите на Босфора не са безкрайни. Допълнителните обеми, които ще се появят след разширяването на консорциума, трудно ще бъдат прекарвани", каза Токарев.

Идеята за строителството на петролопровода с мощност до 50 милиона тона от Бургас до Александруполис се роди още в средата на 90-те години на миналия век. Тръбата беше замислена като алтернатива на танкерните превози през натоварените проливи Босфор и Дарданели. Русия, България и Гърция подписаха споразумението за строителството на тръбата през 2007 г. За нейното изграждане беше създадена компанията Trans-Balkan Pipeline B.V. (ТВР), в която "Транснефт", "Роснефт" и "Газпромнефт" притежаваха 51%, а България и Гърция - по 24,5% всяка. Цената на петролопровода се оценяваше на 1 милиард евро. Но през 2011 г. проектът беше замразен, защото българските власти се усъмниха в неговата екологична безопасност.

"Буквално преди седмица българската страна отново излезе с инициатива да се прекрати съществуването на компанията Trans-Balkan Pipeline B.V.", разказа Токарев. "Но българската страна няма правни основания да излезе едностранно от този проект", добави той.

"Шеврон", според Токарев, е обещал да проведе консултации с българските партньори: "По тази причина смятам, че този проект има бъдеще, той е интересен най-малкото по причина, че ще реши проблемите с Босфора". Той не изключи влизането на КТК в проекта Бургак-Александруполис. Представител на КТК отбеляза само, че въпросът се обсъжда, но няма никакви решения.

Проектът за петролопровод Бургас-Александруполис ще представлява интерес за участниците в КТК, но за неговото осъществяване трябва да има споразумение с България, а това не е лесно, заяви директорът на аналитичната агенция Small Letters Виталий Крюков. Санкциите срещу Русия не трябва да пречат на неговото строителство, но рискове съществуват в случай на влошаване на политическата ситуация, заяви заместник-генералният директор на Центъра за политическа информация Александър Панин.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес