Софийският градски съд (СГС) запорира имуществото на Корпоративна търговска банка (КТБ). Това стана по молба на БНБ, депозирана в съда на 11 ноември, с която се иска пълна възбрана и запор на имуществото на банката. Спират се и всички съдебни и арбитражни дела, по които предмет е имущество на КТБ.
Още: "Ударът за Европа е сериозен": Бивш зам.-външен министър с коментар за митата
Още: Румъния обяви мерки за защита от търговската война между Америка и Европа
По-рано стана ясно още, че делото за обявяване в несъстоятелност на КТБ е насрочено за 24 ноември от Софийски градски съд. То започва другия понеделник от 10:30 ч.
Съдебното заседание ще се проведе при закрити врата, а на него са призовани Корпоративна търговска банка, Българска народна банка, Софийска градска прокуратура и Фонда за гарантиране на влоговете в банките.
Днес по молба на БНБ съдия Иво Дачев е разпоредил обща възбрана и запори на имуществото на КТБ, както и да бъдат спрени всички съдебни и арбитражни дела срещу банката, предаде БНР.
Още: Мицотакис каза каква ще е ролята на Гърция срещу американските мита
Още: Депутатите с нов опит да спасят милиарди евро от Плана за възстановяване
Фирма "Бромак" на Цветан Василев и компанията, свързвана с Оманския фонд, са се възползвали от Закона за банковата несъстоятелност, който позволява на акционерите, които към датата на отнемане на лиценза са притежавали повече от 5 на сто от капитала на банката, да встъпят в делото за фалит. Фирмата на обвиняемия за източването на КТБ Цветан Василев държи над 57% от акциите на банката, а косвено контролираната от Генералния държавен резерв на Султаната Оман "Бългериън акуизишън къмпани" притежава 30 на сто от капитала на КТБ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бирата поскъпва заради митата на Тръмп: Борисов каза, но ...
Още: Дебнат нелоялни търговци: За какво да внимавате при пазаруване за Великден
Делото за фалита на Корпоративна търговска банка тръгва при висок обществен интерес, но не само, защото казусът засяга интересите на стотици физически лица и фирми. Начинът, по който беше избран съдия-докладчикът по делото, провокира високо напрежение, което принуди Висшия съдебен съвет да влезе в СГС на спешна проверка. Шефът на Търговското отделение на СГС Иво Дачев беше вторият избор на системата за случайно разпределение на делата, след като изборът на първия - командированата от СРС съдия Калинка Илиева - породи съмнения, доколко изборът й е бил наистина случаен. Висшият съдебен съвет обеща да каже имало ли е манипулация на софтурера на СГС до края на следващата седмица.