Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"Сглобката" реши: Прекъсваме предсрочно дерогацията за руския петрол

28 септември 2023, 15:56 часа • 6666 прочитания

Българското правителство трябва да прекрати дерогацията на Европейския съюз, която позволява внасянето на руски суров петрол до края на 2024 г. Това реши парламентът с окончателно приемане на промени в Закона за контрол по прилагането на ограничителните мерки с оглед действията на Русия, дестабилизиращи положението на Украйна.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Гласовете в подкрепа на решението дойдоха от партиите от т.нар. "сглобка" - ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС.

Припомняме, че Европейския съюз позволи изключение (дерогация) за България за внасянето на руски суров петрол до края на 2024 г., но управляващите предложиха законорпоект, с който тя да бъде прекратена предсрочно. Вчера икономическата комисия в парламента реши това да се случи окончателно на 1 октомври 2024 година, като идеята е поетапно да се намали използването на петрол с руски произход. Още: Експерт, обявил се срещу руския петрол, влиза в надзора на "Лукойл Нефтохим"

Контрол от държавата

Новите текстове предвиждат и назначаването на особен търговски управител в "Лукойл", който да е отговорен пред Народното събрание и контролиран от него. Той ще се избира по предложение на Министерския съвет.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Особеният търговски управител ще бъде стриктно контролиран от Комисията по икономическа политика и иновации. Той ще бъде задължен да представя подробни шестмесечни планове за действие, които ще са неразделна част от договора за управление и ще бъдат приемани от Комисията по икономическа политика и иновации. В изключителни случаи, при които няма действащ парламент, особеният управител ще се назначава от Министерския съвет.

Дебатът

Остра бе реакцията на парламентарните групи на "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" по всички точки от обсъждания законопроект. Още: "Лукойл" обещава да плаща данъци и да работи с неруски петрол пред Денков, Радев също се меси

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

"Не ви ли е срам и не ви ли е неудобно от това, което вършите, уважаеми депутати от не-коалицията. Такива смешници като вас наистина ще опропастят държавата и дано по-бързо да си тръгнете. Цената ще надхвърли 4 лева в следващите няколко седмици", каза Борислав Гуцанов от БСП.

Мартин Димитров от ДБ обясни, че целта е "да има повече конкуренция, което ще свали цените". "Има система, която показва във всеки данъчен склад какви са свободните капацитети, а в Закона за акцизите и данъчните складове пише, че 15% от всеки данъчен склад трябва да се отдели за други търговци. Ако до вчера само една фирма е можела да внася на това пристанище, сега се дава достъп и на други фирми. Не виждам проблем", каза той.

Спор предизвикаха и текстовете, с които се въвежда изискване оборотът от произведените горива да не е по-нисък от средния за последните пет приключени финансови години.

Според Тошко Йорданов от "Има такъв народ" с промените се задължава частна фирма да работи на максимум 5 години. "Коя частна фирма се задължава пет години да работи на максимален цикъл, къде отива произведената продукция", попита той.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес