Китайски и руски компании ще инвестират повече от 1,4 милиарда долара в добива на литий в Боливия, една от страните с най-големите запаси от минерала, използван в батериите за електрически автомобили, съобщи правителството в Ла Пас в петък.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Китайската Citic Guoan и руската Uranium One Group – и двете с основен държавен дял – ще си партнират с държавната боливийска YLB за изграждането на два завода за преработка на литиев карбонат, каза президентът Луис Арсе, цитиран от АФП.
Литият често се описва като „бялото злато“ на революцията в чистата енергия, силно желан компонент за мобилни телефони и батерии за електрически автомобили.
ОЩЕ: Трюдо обвини Китай, че използва робски труд в производството на литий
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Боливи през януари подписа споразумение и с китайския консорциум CBC за изграждане на два завода за литиеви батерии. Министерството на енергетиката на страната заяви в изявление, че всяка от двете нови инсталации ще има капацитет да произвежда до 25 000 метрични тона литиев карбонат годишно. Строителството ще започне след около три месеца. Китай и Русия са сред основните купувачи на литий в Боливия. Литият се добива предимно в Австралия и Южна Америка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"