Доставките на руски природен газ за Китай са достигнали 2,7 млрд. куб. м през януари и така Руската федерация е изпреварила всички останали доставчици за най-многолюдната страна. Това гласят данните на китайските митници, цитирани от Интерфакс.
Още: Цифровият електромер и дигиталиацията на мрежите: Енергиен експерт за бъдещото развитие
Още: Има ли риск да скочат цените на храните?
Русия е изпреварила другите големи доставчици - Туркменистан и Катар (по 2,2 млрд. куб. м), както и Австралия (1,9 млрд. куб. м).
През януари 2023 г. "Газпром" е доставил на Китай близо 2 млрд. куб. м газ по газопровода "Силата на Сибир". Други 770 млн. куб. м са пристигнали чрез доставки на втечнен природен газ. По данни на митниците - общият внос през януари се е увеличил с 1% на годишна база до 11,3 млрд. куб. м.
Доставките на втечнен природен газ са с ръст от 7% - до 5,2 млн. тона, пише БГНЕС. Вносът на газ по тръбопроводи е намалял със 7,2% до 4,48 млрд. куб. м.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
През 2022 г. търговията между Русия и Китай се е увеличила с 29,3% до над 190 млрд. долара, което е рекорд. Митническите служби посочиха Китай като най-големия търговски партньор на Русия през 2022 г. През януари-февруари 2023 г. търговският оборот между двете страни се е увеличил с 25,9%.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
Според руския диктатор Владимир Путин стокообменът между Русия и Китай още тази година може да надхвърли 200 млрд. долара.
ОЩЕ: Путин: Отворени сме за политическо и дипломатическо решение на украинската криза
Руският вицепремиер Александър Новак съобщи, че доставките през „Силата на Сибир“ през 2022 г. са достигнали рекордните 15,5 млрд. куб. м газ. До 2025 г. се планира доставките да се увеличат до 38 млрд. куб. м годишно. "Газпром" обмисля да доставя на Китай и по два други маршрута - от Далечния изток и през Монголия.
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Още: Сделките с имоти в България намаляват през 2024 г.
Всичко това се случва, след като руският газ беше отрязан почти напълно от Европа, тъй като през 2022 г. Путин го използваше като оръжие за изнудване. Въпросът е и на каква цена Руската федерация продава на китайците, при положение че Китай вече е една от малкото държави, в които Москва може да пласира синьото си гориво.