Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика

19 февруари 2025, 15:53 часа • 1101 прочитания

Русия е намерила с какво да изкуши новата американска администрация на Доналд Тръмп - Москва смята, че американските петролни компании могат да се върнат в страната, а Кремъл също така се интересува от съвместни проекти със САЩ в Арктика. Това заяви ръководителят на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев още преди началото на двустранните преговори в Саудитска Арабия, съобщиха редица руски медии и информационни агенции във вторник, 18 февруари: За какво се разбраха САЩ и Русия на преговорите в Рияд: Няколко основни момента.

Дмитриев беше един от тримата делегати, избрани от руския диктатор Владимир Путин да се срещнат с американската делегация в Рияд, заедно с външния министър Сергей Лавров и президентския съветник по външната политика Юрий Ушаков. Съединените щати бяха представени от държавния секретар Марко Рубио, съветника по националната сигурност Майк Уолц и специалния пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф. Украйна и европейските държави не участваха в разговорите.

Още: НАТО ще предложи на Тръмп разширяване на Алианса в Арктика, за да предотврати навлизането му в Гренландия?

Руският фонд за преки инвестиции: САЩ загубиха много с изтеглянето от руския пазар

Според шефа на Руския фонд за преки инвестиции Москва смята за важно да възобнови икономическото сътрудничество със САЩ. „Вярваме, че в някакъв момент те ще се върнат - защо биха се отказали от възможността да получат достъп до руските природни ресурси?“, попита той и добави, че големите американски петролни компании имат „много успешен бизнес“ в Русия.

Снимка: Getty Images

Още: Какво точно иска Путин: Анализ на Politico

Според Дмитриев, който е работил в американските Goldman Sachs и McKinsey, американските компании са загубили около 300 млрд. евро след напускане на руския пазар заради санкциите, наложени срещу Москва. Администрацията на бившия американски президент Джо Байдън пък „е дала много грешни послания“ за състоянието на руската икономика, твърди той.

Западни компании са признали за загуби на обща стойност 107 милиарда долара в графата за отписвания и пропуснати приходи, според анализ на Reuters от март 2024 г., цитиран от БТА.

Още: И Кремъл потвърди: Има шанс Путин и Тръмп да се срещнат през февруари (ВИДЕО)

Само една компания от САЩ е добивала петрол в Русия преди войната

The Moscow Times пише, че преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна само една голяма американска компания се е занимавала с добив на петрол в Русия - Exxon Mobil, която притежава 30-процентен дял в проекта „Сахалин-1“. След налагането на санкциите компанията обяви оттеглянето си от проекта, но не успя да продаде дела си, тъй като Кремъл два пъти удължаваше срока - последния път до края на 2026 г.

Още: Путин и Си ще си разменят визити. Русия е доволна: "Тръмп мисли като нас" (ВИДЕО)

След началото на войната срещу Украйна през февруари 2022 г. няколко други големи американски компании за услуги за нефтени находища обявиха оттеглянето си от руския пазар - Halliburton, Schlumberger и Baker Hughes. Именно с тяхна помощ Руската федерация успя да възстанови добива на петрол след срива на производството през последните години на СССР.

Снимка: Getty Images

Путин поиска делът на местните технологии за сондиране и проучване на въглеводороди да достигне 80 процента до 2025 г. Повече от половината от това оборудване обаче все още се доставя на Руската федерация от „неприятелски“ държави.

Още: CNN: Само 8% от американците одобряват Русия - колкото вярват, че САЩ не са кацали на Луната (ВИДЕО)

Съвместни проекти в Арктика

„Трябва да правим и съвместни проекти, включително например в Арктика и в други области. Съвместните проекти ще ни позволят да бъдем по-успешни“, заяви Дмитриев, без да посочва подробности.

Пред Politico той заяви, че САЩ и Русия са обсъдили в Рияд общи действия по енергийни проекти в Арктика. „Това беше по-скоро обща дискусия - може би за съвместни проекти в Арктика. Обсъдихме конкретно Арктика“, подчерта шефът на руския инвестиционен фонд след разговорите.

Още: САЩ: С Русия се съгласихме да преодолеем "дразнителите" в двустранните ни отношения

Снимка: Кирил Дмитриев, Kremlin.ru

От своя страна, Тръмп се стреми да разшири американското влияние в Арктика, като няколко пъти обяви как иска Съединените щати да присъединят Гренландия, която е самоуправляваща се провинция, част от Кралство Дания. Републиканецът не изключва възможността да използва военна сила или икономическа принуда, за да поеме контрола над огромния остров с огромно минерално богатство и ключово стратегическо местоположение.

В разговорите между САЩ и Русия в Рияд има още един акцент, от Съединените щати – да се изключат "враждебни сили" от Арктика, а там Китай има много сериозни интереси: "Тръмп дрънка глупости за Украйна": Част от Европа мисли за войници, шанс за Китай (ОБЗОР - ВИДЕО).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес