Нашето предложение за попълване на Фонда за гарантиране на влоговете касае натрупан резерв от „Банково управление” в БНБ, а не от „Емисионно управление”. Уточнявам това, защото в „Емисионно управление” са резервите – 28 млрд. лева и 5 млрд. лева „супер резерв”, гарантиращи валутния борд в БНБ. Това заяви на брифинг на БСП червеният депутат Румен Гечев, който беше част от икономическия екип в правителството на Жан Виденов.
Още: Огнян Минчев: Ставаме все по-големи длъжници на героизма, с който украинците защитават Европа
Още: Радан Кънев: Европа не е длъжна да възприема ролята на жертва
Още вчера, 11 ноември, председателят на БСП Михаил Миков обяви, че партията внася законопроект, чиято цел е да осигури средства във Фонда за гарантиране на влоговете, с които да се платят влоговете в КТБ, без да се надвиши бюджетният дефицит от 3%. "Смятаме, че има възможности от резерва на Управление "Банково" в БНБ да бъдат осигурени средства за допълване на Фонда за гарантиране на влоговете. Там, по наша информация, има около 4 млрд. лв., а са необходими далеч по-малко", заяви Миков.
Заради това изказване във вестник „Сега” излезе твърдение, че това е директно нарушение на правилата на паричния съвет, известни под наименованието „Валутен борд”. Законопроектът е за гаранционния фонд и предвижда да се разреши на БНБ да му дава пари от резерва си, защото по сега действащото законодателство тя не може да го направи - забранява й го паричният съвет, обясни вчера Румен Гечев.
Гечев уточни, че вземането на пари от „Банково управление” щяло да става не безвъзмездно, а на принципа на заем – Фондът за гарантиране на влогове ще връща парите по определена предварително схема.
Още: Петя Цанкова, БСП: 600 млн. лв. е необходимият остатък за увеличението на всички пенсии
Още: Манол Генов за думите на Делян Пеевски: Не се чувствам дисциплиниран, върша си работата