Никак не оптимистични новини за Владимир Путин - потокът на руски суров петрол по море спадна до най-ниското си ниво от януари насам след голямо забавяне, свързано с черноморското пристанище Новоросийск.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Припомняме, че в началото на август там имаше украински удар по големия кораб "Оленогорский Горняк", а дни по-късно и пожар. Десетки кораби бяха блокирани и износът забуксува. Това обаче според Bloomberg не е засегнало потоците на петрол - изданието нарича забавянето "необяснимо".
Огромен спад на доставките
Средният обем на доставките през четирите седмици до 20 август спадна до 2,84 млн. барела на ден, сочат данни за проследяване на танкери, събрани от Bloomberg. Това е с около 1,05 млн. барела на ден под пика в средата на май.
Количеството руски суров петрол, натоварено в Новоросийск, се равнява на най-ниския обем, наблюдаван от нахлуването на войските на Москва в Украйна през февруари 2022 г. Доставките изостанаха от планираната програма през миналата седмица, като за района около пристанището бяха издадени две предупреждения за буря.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Още: Правителството реши да прекрати концесията на пристанищен терминал "Росенец"
Лошо време
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Седмичните данни се влияят от графика на танкерите и забавянията при товарене, причинени от лошото време. Поддръжката на пристанищата и тръбопроводите също може да прекъсне износа за няколко дни наведнъж. Седмичните доставки намаляха с 420 000 барела на ден през седмицата до 20 август - до средно 2,37 млн. барела на ден. По-слабо променливата четириседмична средна стойност се понижи с около 90 000 барела на ден.
Още: Цената на руския петрол премина тавана, определен от Г-7, каква е реакцията?
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Снимка: iStock
Русия вече спазва обещанията си
Данните потвърждават тезата, че Москва вече спазва ангажимента си да не допуска доставки на световния пазар заедно със съюзниците си от коалицията на производителите ОПЕК+. Първоначално Русия заяви, че ще намали добива на петрол в отговор на западните санкции и ограниченията на цените на нейния петрол (до 60 долара на барел), наложени след инвазията в Украйна, като използва за отправна точка данните от февруари 2023 г. Но морските потоци продължиха да се увеличават, като спаднаха значително едва през последните няколко седмици.
Още: Немско издание: Защо украинските танкове работят с руско гориво?
Първоначалният ангажимент на Москва да намали добива с 500 000 барела дневно през март нямаше непосредствен ефект върху износа. Потоците от западните пристанища всъщност нараснаха, достигайки своя връх в края на май. Последвалото намаление дойде, след като другият производител на петрол от ОПЕК+ - Саудитска Арабия - осъществи и след това удължи едностранното си намаляване на добива, оказвайки натиск върху Русия да приложи собственото си намаление.
В крайна сметка Москва изпълни обещанието си, като в момента потоците от западните пристанища са намалели с около 420 000 барела дневно спрямо средното ниво за февруари. Потоците от Балтийско и Черно море са намалели през осем от последните девет седмици.
Русия ще удължи намалението на износа си до септември, заяви по-рано този месец вицепремиерът Александър Новак, след като подобно съобщение направи и Саудитска Арабия. Размерът на намалението на доставките обаче ще бъде свит до 300 000 барела дневно от 500 000 барела на ден през август.
Рафинериите преработват все повече петрол
Още: Вносът на руски петрол в Индия е нараснал 10 пъти през 2022 г.
Последният спад на чуждестранните потоци идва, след като руските петролни рафинерии увеличиха темповете на преработка на суров петрол през първата половина на август - преди рязкото намаляване на държавните субсидии, което предстои да влезе в сила през септември. Повишението идва и преди следващия сезон на ремонтни дейности, като няколко рафинерии трябва да започнат работа този месец.
И доставките за Азия намаляват
Тъй като в Европа са останали малко купувачи, въздействието се усеща при доставките за Азия. На 4-седмична средна база общият износ по море за азиатските страни, плюс обемите на корабите, които нямат крайна дестинация, сега е с повече от 1 млн. барела дневно под пика си в средата на май. Потоците към региона през последния период са най-ниските от четирите седмици до 8 януари.
Наблюдаваните доставки за азиатските клиенти на Русия, включително тези, при които не е посочено крайно местоназначение, намаляха до 2,51 млн. барела дневно през четирите седмици до 20 август - от 2,63 млн. барела дневно през периода до 13 август.
Още: 11-и пакет: ЕС ще спира кораби, заобикалящи санкциите срещу руския петрол
Повечето от товарите на корабите без първоначална дестинация в крайна сметка се озовават в Индия. Въпреки това обемите, насочени към страната, която се превърна в най-големия купувач на руски суров петрол по море, са намалели спрямо последните си високи стойности. Стойността е 1,52 млн. барела дневно през четирите седмици до 20 август, което е спад от 2,15 млн. барела дневно през периода до 21 май.
В данните за доставките има отбелязана дестинация "Неизвестна Азия" - посочва се, че най-често корабите акостират в Китай или Индия. Има и количества, обозначени като "Други неизвестни", възлизащи на 56 000 барела дневно през четирите седмици до 20 август. Това са танкери, които нямат ясна дестинация. Повечето от тези товари произхождат от западните пристанища на Русия и преминават през Суецкия канал, но някои от тях могат да се окажат в Турция. Други могат да бъдат прехвърлени от един кораб на друг в Средиземно море или дори в Атлантическия океан.