“Фактът, че всички държави от ЕС вече са подали своите териториални планове и се възползват от тези пари, потвърждава, че ние отново се бавим”. Това заяви Радослав Рибарски от ПП-ДБ пред журналисти в парламента.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
"И в Полша, и в Гърция и в Чехия имат подобни казуси, но те вече се възползват от тези средства, за да развият тези региони в друга посока", обясни той.
Рибарски посочи, че никъде в териториалните планове не са посочени конкретни дати. “Дори в решенията, които приемаме, се посочва датата 2038 г., но ние виждаме, че политиката на ЕС за декарбонизация оказва пряко влияние върху работа на тези централи, а именно цената на въглеродните емисии прави в момента тяхната енергия непродаваема. Това са ефектите от декарбонизацията на ЕС, ние трябва да ги намалим именно с парите, които трябва да получим от териториалните планове", подчерта депутатът.
Още: Можеше да е България: Румъния спечели завод за батерии и 8000 работни места (ВИДЕО)
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Той коментира, че Министерството на енергетиката е провеждало няколко пъти срещи с миньорите, но като няма диалог се стига до протести. Рибарски уточни, че винаги са се търсили и предложения от миньорите за решаване на проблема им.
Ще загубим парите
“Ако след две години ще трябва да търсим тези пари, които сега ще загубим безвъзвратно, няма как да стане и ще трябва да се справим сами”, подчерта Рибарски.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
"Големите заместващи мощности трябва да се планират, или от държавата, или от частни инвеститори, но това вече е съвсем друг процес", каза той.
По думите му датата за извеждане от експлоатация на въглищните централи остава 2038 г. А без териториални планове, тези комплекси в момента не работят на пълния си капацитет, посочи Рибарски.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Още: Денков: Ще загубим над 1,4 млрд. лв., ако пак изпуснем срока за териториалните планове