Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

РБ пита: Къде са осъдените за АЕЦ Белене?

21 юни 2016, 15:05 часа • 2122 прочитания

Народните представители от Гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов внасят днес два въпроса към министъра на енергетиката Теменужка Петкова. И двете питания са във връзка с търсенето на отговорност на длъжностните лица, заради които България беше осъдена да заплати 550 милиона евро по казуса „АЕЦ Белене“.

Гражданите в Реформаторския блок питат:

„Ще предприеме ли Министерство на енергетиката като принципал на Българския енергиен холдниг ЕАД и НЕК ЕАД действия и какви за търсене на имуществена отговорност срещу ръководните към онзи момент длъжностни лица, отговорни за поръчване на оборудването, предмет на иска на руската страна, без за изграждане на АЕЦ Белене да е бил сключен договор, нито да е било осигурено финансирането на проекта?”

„Разполагате ли с актуална информация от Прокуратурата на Република България за извършеното разследване по данните, съдържащи се във въпросните доклади и има ли лица, привлечени като обвиняеми за прахосването към онзи момент на над 2 милиарда лева, а след решението на Арбитражния съд – вече над 3 милиарда лева публични средства?”

„Считаме, че е редно да се потърси отговорност от виновните длъжностни лица, отговорни за това чудовищно прахосване на публични средства“, заявяват Димитров и Славов.

В 41-то Народно събрание бе сформирана анкетна комисия за изясняване на фактите и обстоятелствата относно похарчените към онзи момент близо 2 милиарда лева „инвестиции” в несъстоялата се АЕЦ „Белене”. АДФИ изготви доклади съдържащ подробна информация за незаконосъобразни, неизгодни и нецелесъобразни действия на редица длъжностни лица.

След осъдителното решение на Арбитражния съд срещу българската страна, към тези 2 милиарда лева похабени пари на данъкоплатеца следва да се добавят нови 550 милиона евро, или нови над 1 милиарда лева. Въпреки това, 3 години след като проектът „АЕЦ Белене“ беше окончателно спрян, подведени под отговорност няма.

Именно затова Мартин Димитров и Петър Славов настояват Министерство на енергетиката да предприеме конкретни мерки за търсене на съдебна и имуществена отговорност на лицата, заради които страната ни губи над 3 милиарда лева в една сделка, която никога не е имала нито обществена подкрепа, нито икономическа обосновка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес