Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разпореждане: ВиК дружествата да проверяват за незаконни присъединявания към водопреносната мрежа

12 декември 2024, 17:58 часа • 475 прочитания

По указания от Министерството на регионалното развитие и благоустройството „Български ВиК Холдинг“ ЕАД е разпоредил на ВиК дружествата извършване на проверки за незаконни присъединявания към водопреносната мрежа. Причината е, че големите водозагуби в страната са не само заради състоянието на мрежата, а и заради нерегламентираното ползване. "С екипа ми сме категорични, че трябва да се сложи край на кражбата на вода", заяви министър Виолета Коритарова по време на изслушване в Народното събрание относно проблемите с безводието в страната и мерките, предприети от правителството за преодоляване на водната криза в краткосрочен и дългосрочен план.

Още: Борба с безводието: Между 12 и 14 млрд. лв. са необходими за ВиК в страната

Какви мерки предприема МРРБ срещу водната криза?

Тя съобщи още, че с цел намаляване на физическите и търговските загуби по водопреносната мрежа, както и за точното им измерване, ВиК дружествата работят активно за монтиране на водомери и разходомери на водоизточниците и на вход на населените места с цел по-точно и обективно измерване на подаденото количество вода. Операторите извършват делене и зониране на населените места за по-коректно отчитане на водата на вход и/или изход на съответната зона. Всяко дружество изпълнява и програма за активен контрол на течовете, в която се предвижда планово обследване на водопроводите, с цел екипите да локализират проблемните участъци и необходимостта от тяхната реконструкция.

Снимка: БГНЕС

Коритарова запозна депутатите с предприетите действия от министерството в мандата на служебния кабинет. Тя съобщи, че след ускоряване на работата по завършването на яз. „Луда Яна“ и пречиствателната станция за питейни води към него завиряването вече е започнало и през 2025 г. предстои въвеждането им в експлоатация. Язовирът, чието строителство започна през 2016 г., ще гарантира водоснабдяването на Панагюрище и региона.

Още: С такса "Водомер" се търси по-добро водоснабдняване: Говори професор по ВиК

Вече е и в експлоатация яз. „Пловдивци“ за питейно-битово водоснабдяване и пречиствателната станция за питейни води към него, който МРРБ построи за първи път през последните 35 години, напомни Коритарова.

Тя посочи още, че към момента се реализират проекти с финансиране от Оперативна програма „Околна среда“ към МОСВ, по които ВиК дружествата са директни бенефициенти. Изпълнени и в процес на изпълнение са водни цикли в областите Бургас, Шумен, Перник, Варна, Сливен и Видин.

Има проектна готовност за изграждане на пречиствателна станция за питейни води към яз. „Ахелой“. Анализират се възможностите за финансиране на инвестиционните намерения, каза още Виолета Коритарова, цитирана от пресцентъра на МРРБ. И допълни, че ремонтът на другия резервен язовир за водоснабдяване – „Порой“, се изпълнява в срок и до края на годината трябва да приключи реконструкцията на водонапорната кула, след което започва завиряване на водоема. Но инфраструктурата към него не е изградена, с оглед на което са предприети действия за извършване на проектиране.

Още: КЕВР обсъди новите цени на водата, ВиК Добрич се обяви против поевтиняването

В срок тече ремонтът на пречиствателната станция за питейни води към яз. „Ясна поляна“, отчете още министърът. Очаква се в началото на 2025 г. съоръжението да заработи на пълен капацитет, така че да предоставя питейна вода за общините Созопол, Царево, Приморско, Средец и др. в съответствие с изискванията.

Снимка: iStock

Регионалният министър напомни, че със заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев от месец август 2024 г. бе създадена междуведомствена работна група, която да идентифицира краткосрочни и дългосрочни мерки за решаване на проблема с водоснабдяването на населението и напояването на земеделските култури, както и да предложи конкретни решения за подобряване на ефективността и контрола, за да се гарантират водните запаси на страната за справяне с климатичните промени. Коритарова съобщи, че в периода на действие на работната група „Български ВиК холдинг“ ЕАД, съвместно с МРРБ, организира и проведе срещи с представители на ВиК дружествата и Асоциациите по ВиК на обособените територии. Организирани са посещения на място с участието на експерти в 17 области с нарушено водоснабдяване за населението. Получената информация е систематизирана в МРРБ с конкретни предложения за инвестиционни мерки от областите Велико Търново, Ловеч, Кюстендил, Плевен, Смолян, Сливен и Шумен и общините Севлиево и Свищов.

Още: "Проблемът с безводието е много остър": МРРБ и МОСВ се фокусирът върху язовир "Черни Осъм"

Във връзка с увеличението на броя на районите с въведен режим на водоподаването, поради засушаването и намаления дебит на водоизточниците през тази година, в прогнозния бюджет за периода 2025-2028 г. МРРБ предложи да се заложат средства за финансиране на обследвания, проучвания, проектиране и извършване на строително-монтажни работи на няколко основни обекта, каза още Виолета Коритарова. И уточни, че това са: изграждане на Пречиствателна станция за питейни води „Сливен“, реконструкция на хидровъзел „Христо Смирненски“, извършване на предпроектни проучвания, изработване на подробен устройствен план и проектиране на водоснабдителна система „Черни Осъм“. За подобряване на водоснабдяването на териториите на общините Севлиево, Габрово и Дряново, през следващите години, се обсъжда като вариант изграждане на яз. „Бяла“, но е необходимо да се извършат проучвания, анализи, обследване, изготвяне на техническа документация. Сред другите предложени за финансиране обекти е обследване на изпълненото строителство на изградената стена на яз. „Кюстендил“ и съоръжения към нея. Предвид че изграждането на големи хидротехнически съоръжения е изключително скъпо, е необходимо да се направят внимателни анализи и приоритизация на най-засегнатите райони, с оглед осигуряване на финансиране, подчерта министърът.

Още: Има безводие, но няма пари и инвестиции във ВиК: Пример от Бургаско

Заради критичната ситуация с водоснабдяването в област Плевен и с цел търсене на начини за нейното преодоляване са разработени мерки за осигуряване на допълнителни водни количества за изкуствено повишаване на капацитета на шахтови кладенци от водоснабдителна група „Биволаре“ в община Долна Митрополия. Предвижда се изграждане на довеждащ водопровод за тяхното подхранване. В резултат от извършените подготвителни дейности и при липса на обжалване проектът за изграждане на водопровода ще може да стартира през март 2025 г. Предвидено е включване и на допълнителен водоизточник към водоснабдителна система „Априлци“ в област Ловеч. Подготвят се проекти за нов водоизточник и водопроводи в област Търговище.

Още: Петър Димитров: Не само климатичните изменения, но и огромните загуби допринасят за безводието у нас

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес