Хората с увреждания, чиято експертиза на работоспособността им позволява да се трудят поне 6 часа на ден, да нямат право на инвалидна пенсия. Ако увреждането позволява на човек да работи между 3 и 6 часа, той да получава половината от инвалидната пенсия. Ако напълно е загубил трудоспособността си заради увреждането и не може да работи изобщо, тогава да има право на пълната пенсия от НОИ. Ако не може да упражнява трайно професията си, човекът също да получава пълната пенсия и да бъде преквалифициран. Това са част от предложенията на четири от общо петте национално представителни работодателски организации за концепцията за реформиране на ТЕЛК.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Тя трябва да е готова до края на октомври. След това ще се обсъжда и тепърва ще се пишат законовите промени. Това означава, че реални промени може да има най-рано през 2019 г. Това обаче също така е второто правителство на ГЕРБ, което обещава реформата.
Идеите, обявявани досега от управляващите, предвиждат да има две експертизи - медицинска и на трудоспособността, като втората ще определя какво може да работи човек с увреждането си. Има и идея целият процес да мине към НОИ, за да има по-голям контрол, но това не е записано в управленската програма на кабинета, пише Сега.
Работодателските организации искат НОИ да доплаща на хората, които няма да могат да работят на пълен работен ден, сумата до пълната им заплата от преди увреждането, а работдателят - да плаща за реалното работно време. Другото предложение е да се въведе оценка на вид и степен на функционалните увреждания, които са извън типичните за възрастта промени.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"Оценката да се прави въз основа на медицинска документация по съответния проблем, проследена в динамика - 3 години назад, която да се изисква от посочения от лицето лекуващ лекар/болница по служебен път, а не по последна епикриза и/или консултации от различни специалисти - 1 месец преди явяване за експертиза", предлага бизнесът. Също и въвеждане на Международната класификация на човешката функционалност, уврежданията и здравето, която казва какво може и какво не може човек да работи с конкретното увреждане. Това предвижда и кабинетът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"