Работниците над 55-годишна възраст ще оформят над 1/3 от заетите в България през не толкова далечната 2035 година. България се нарежда сред първите места в Европа и света по загуба на население и застаряване на работната сила. Ежегодно работната сила у нас намалява с 40-60 хил. души. Така до 2050 година населението в трудоспособна възраст ще намалее до 56%, спрямо дял от 64% през 2020 година. Това става ясно от презентация на тема „Предизвикателството: Застаряване на работната сила. Как отделните поколения да работят по-добре заедно?”, публикувана на официалния сайт на Българската стопанска камара.
В резултат на неблагоприятните демографски процеси, делът на работниците над 55-годишна възраст ще скочи от настоящите 23% (702 хил. души) до 36% (1.2 млн. души) през 2035 година.
„България следва неблагоприятните демографски тенденции в Европа и света, но поради интензитета и спецификата на процесите, се нареждаме сред първите места по загуба на население и застаряване на работната сила. Ежегодно работната сила намалява с 40-60 хил. души. В последните 15 години икономическата активност и заетостта на лицата в предпенсионна и пенсионна възраст в България се увеличава значително и е най-голяма спрямо всички останали възрастови групи. През 2019 г. в България 55% от мъжете и 44% от жените на възраст 55-74 години са икономически активни“, посочва д-р Томчо Томов – ръководител на Националния център за оценка на компетенциите по време пресконференция за представяне на презентацията.
Той подчерта, че значителна част от хората в трудоспособна възраст (предимно над 40 г.) са с хронични заболявания. Най-разпространени са артериална хипертония (22%), хронична обструктивна белодробна болест – ХОББ (10%), диабет (8,2%). Хората с хронични заболявания и близките им, които неформално полагат грижи за тях, се сблъскват със сериозни затруднения в достъпа до пазара на труда или с оставането им на работа. Това води до финансови затруднения, социално изключване, влошаване на здравето и нарастваща нужда от медицинско обслужване.
На фона на всичко това България трябва да приложи политики за въвличане на възрастното население на пазара на труда, става ясно от презентацията.
В най-новото издание на оценката за България на свтовната рейтингова агенция Standard & Poors се посочват същите недостатъци на българската икономика.
„Смятаме, че демографията може да попречи на потенциалния растеж в средносрочен план, тъй като работната сила продължава да се свива поради застаряване и известна емиграция. Преди пандемията работната сила в България намаляваше с около 1.0%-1.2% годишно, един от най-високите темпове в ЕС.”, посочват от S&P.
“Към този момент не смятаме, че завръщането на българските работници след пандемията може да промени значително тази тенденция. Това подчертава необходимостта от продължаващи усилия за реформа, например чрез мерки, които се справят с несъответствията в уменията, подобряват бизнес средата, стимулират растежа на доходите и в крайна сметка помагат за забавяне на нетната емиграция в средносрочен план.”, добавят от рейтинговата агенция.
Още: Близо 1.2 млн. българи в активна възраст нито работят, нито търсят работа