След като парламентът гласува на второ четене Закона за въвеждане на еврото, решихме да проверим готова ли е страната да приеме единната европейска валута.
"Инфлацията в България по последни данни за юли продължава да спада на годишна база. Имаме 2,4 процента инфлация и до края на третото тримесечие, което значи август и септември, като излязат данните, съответно в началото на октомври, мисля, че ние ще изпълняваме Маастрихтския критерий за инфлация, а именно трите държави с най-ниска инфлация + 1,5. Тогава вече можем да поискаме и така наречения извънреден конвергентен доклад, който да констатира, че ние изцяло изпълняваме условията за инфлация за членство в еврозоната", разказа пред Actualno.com икономистът Румен Гълъбинов.
Източник: IStock
Законът за въвеждане на еврото урежда правилата за превалутиране и закръгляване, при запазване на официалния валутен курс на лева към еврото, който е 1,95583 лв.
В период от една година от датата на въвеждане на еврото всяко лице има право да получи информация относно паричните стойности в левове на негови имуществени права и задължения към датата на превалутиране.
В предаването "Студио Actualno" икономическият и политически анализатор Кузман Илиев обърна внимание на двойните стандарти, които еврозоната прилага към някои страни-членки.
Какви са промените, които можем да очакваме след влизането ни в еврозоната и кога ще се случи това - вижте в репортажа: