Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проданов: Можем да преборим бедността, ако преструктурираме икономиката

22 февруари 2018, 17:40 часа • 1591 прочитания

Държавата трябва да инвестира в преструктуриране на икономиката, ако искаме да преборим бедността. Това заяви финансистът и лидер на АБВ Константин Проданов по време на дискусионен форум на тема "Бедност и доходи".

Още: Може ли да бъде избегнато увеличениeтo в цената на тока за бита от 9%? Мнението на експерти

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

"Бедността е реален и глобален факт. Тя ярко засяга и България. Една от причините е свързана със структурата на икономиката ни, каквито са икономиките на държави от третия свят. Повече от 50 процента от българския износ е на суровини. До преди няколко години високотехнологичният ни износ беше едва 3-4 процента при средно 18 % за ЕС. В момента този високотехнологичен износ на България е малко покачен, заради военнопромишления ни комплекс и за съжаление множеството военни конфликти в близки до нас региони. Но икономическото пространство в страната ни като цяло продължава да е много фрагментирано. Близо 99 процента са микро предприятия с персонал до 10 души, които буквално се борят за оцеляване.

Това са често и семейни предприятия. На този фон всички знаем, че малък и среден бизнес може да има само ако има едър такъв, който те да обслужват. В резултат на горепосоченото най-често срещаните професии у нас са автомонтьори, шофьори, продавач консултанти и т.н. С тази структура на икономиката ние няма как да излезем от бедността", посочи той.

По думите на Проданов, за да се излезе от омагьосания кръг на икономика е необходима намеса от страна на държавата и изготвяне на дългосрочна визия за развитие. "Намесата на държавата трябва да е много по-сериозна в много и различни аспекти, но нейната роля не трябва да е просто да преразпределя, тя трябва да инвестира. Седемдесет процента от българите живеят с доходи под тези, които са им необходими за минимална издръжка. Т.е. ролята на държавата е да се върне в икономиката като инвеститор, и не да се вторачва, както и други специалисти посочват, от тримесечие на тримесечие, а да погледне в бъдещето за поне 10-20 години напред, да реши каква икономика искаме да имаме. Какъв процент в тази икономика да идва от енергетика, от военнопромишления комплекс, от нови технологии и да прецени на база на това какви изобщо са световните тенденции, коментира Проданов.

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес