Продажбите на нови автомобили в Европейския съюз са намалели с 20.6% през април, което е най-силният спад за конкретния месец откакто се води тази статистика от 1990 година насам, с изключение на пандемичната 2020 година, сочат данни на Асоциацията на европейските автомобилни производители (ACEA), цитирани от БТА. Причината е в продължаващите проблеми с веригата за доставки, които се отразяват много тежко на автомобилния сектор.
Още: "Идват ли по-добри времена за пенсионерите": Реформа може да удвои втората пенсия
Още: Заплатите, пенсиите и бюджетът: Христина Христова с анализ на състоянието на хазната (ВИДЕО)
Новите регистрации в ЕС миналия месец са били 684 000, като най-голям спад е отчетен в Италия (-33 на сто), следвана от Белгия (-23,6 на сто), Франция (-22,6 на сто), Германия (-21,5 на сто) и Испания (-12,1 на сто). Британският автомобилен пазар се е свил с 15,8 на сто.
С 1,8 на сто по-малко са продадените нови коли в България през април, но новите регистрации са се увеличили с 13 на сто от януари до април. Така за първите четири месеца на тази година, у нас са регистрирани 9031 броя леки автомобил от първи собственик.
Европейският автомобилен пазар е преживял най-лошите в историята си първи четири месеца на годината (отново с изключение на 2020 г.). Продадените коли са били 2,9 милиона (-14,4 на сто на годишна основа).
Още: Украинските дронове спряха работата на най-голямата рафинерия в Южна Русия
Още: Електроразпределителните дружества ще получат стотици милиони безвъзмездна помощ
Най-голям спад от януари до април е имало в Италия (-26,5 на сто), следвана от Франция (-18,6 на сто), Испания (-11,8 на сто) и Германия (-9,0 на сто).
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кремъл призна, че продажбите на руски газ за Европа са сложни
Още: Енергийният министър с първи коментар за евентуалната продажба на "Лукойл Нефтохим"
От пролетта на 2021 г. автомобилният пазар в Европа и двете Америки страда от логистични проблеми, включително недостиг на полупроводници. Тези чипове, произвеждани основно в Азия, са абсолютно необходими за производството на телефони и преносими компютри, но също и на автомобили, в които навлизат все повече технологии.
Автомобилната асоциация очакваше стабилизиране на доставките на чипове и подем на продажбите на автомобили през втората половина на 2022 г., но войната в Украйна попари този оптимизъм.
Въпреки спада на продажбите, автомобилостроителите отчитат печалби за първото тримесечие благодарение на покачването на цените на автомобилите. Данните за продажбите обаче са продължили да намаляват през април.
Още: tbi bank изплати лихви на инвеститори в облигации
Още: Подписваме с Toshiba за ремонта на още един хидроагрегат от ПАВЕЦ "Чаира“
Европейският лидер Volkswagen е с 28 процента по-малко продажби спрямо април миналата година, със силен спад при основната си марка, VW, както и при Skoda и Seat.
Продажбите на Stellantis са намалели миналия месец с 31 на сто на годишна основа, с големи спадове при Peugeot и Opel-Vauxhall.
Южнокорейската Hyundai-Kia обаче продължава растежа си на европейския пазар (+13,2 на сто), изпреварвайки групата Renault (-16,3 на сто) с над 10 процента пазарен дял. BMW-Mini е с -17,6 на сто, Toyota с -7,4 на сто, а Mercedes с -22,6 на сто.