Ново райониране на България, с нов териториален обхват ще бъде подложено на обществено обсъждане от регионалното министерство. Става дума районите от ниво 2 (NUTS 2 т.е. т.нар. средноголеми региони) в страната са шест – Северозападен, Северен централен, Североизточен, Югоизточен, Южен централен и Югозападен. Систематизирането по NUTS е развито от Евростат в Люксембург през 1980 година, за да улесни международното статистическо сравнение на европейските региони. Във всеки регион в България функционира регионален съвет за развитие, който на ротационен принцип се председателства от областните управители на областите, които попадат в границите на съответния район.
Още: Как да познаем българското агнешко: Разяснения от Агенцията по храните
Още: Червена лампа: В ключов сектор България отбеляза най-голям спад в ЕС
"Целта ни е да създадем силни и жизнени райони, които са по-добре географски обособени и разположени по основни оси на развитие, със силни, достъпни и притежаващи капацитет и възможности центрове на райони", каза регионалният министър Николай Нанков. Той допълни, че промяната се обуславя от нуждата от изграждане на ефективна териториална основа, на която да се базира разработването и изпълнението на стратегическите документи за регионално развитие, както и на програмите, които ще бъдат съфинансирани от Европейските фондове след 2020 година.
Нанков подчерта, че реформата няма да доведе до преместване на граници на административни области, както и до смяна на административни центрове. "Тази реформа ще засегне единствено районите за планиране, които се ползват като база за изготвяне на стратегически документи и за целите на ЕС по планиране", обясни регионалният министър.
Междуведомствена група вече е направила своите предложения и има 3 варианта за прерайониране на ниво средноголеми райони.
Още: Задава се недостиг на популярен плод: Турция спря износа
Още: Също като "Кореком": Страната, която отвори магазини, приемащи само долари
Първият вариант предвижда в страната да има пет района от ниво 2 – Югозападен, включващ областите София-град, Софийска, Благоевград, Кюстендил и Перник; Южен Централен, включващ областите Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян; Югоизточен, включващ областите Стара Загора, Сливен, Бургас и Ямбол; Североизточен, включващ областите Търговище, Русе, Разград, Силистра, Добрич, Варна и Шумен; Северозападен, включващ областите Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово и Велико Търново.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Дебитните и кредитните карти от Fibank вече са с електронен ПИН код
Още: Колко ще ни струват агнешкото и яйцата за Великден? Говори ръководителят на стоковата борса
Според втория вариант районите от ниво 2 ще бъдат четири. В Югозападния ще бъдат включени областите Софийска, София-град, Благоевград, Кюстендил и Перник. Тракийско-Родопският район ще обхваща областите Пазарджик, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Кърджали и Смолян. В Черноморския район ще влязат областите Сливен, Ямбол, Бургас, Варна, Добрич и Шумен. Областите Търговище, Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра ще формират Дунавския район.
Още: Заради търговската война: Пак драстична промяна в цената на петрола
Още: Тръмп вдигна мерника на Европа, САЩ се самоубива с митата: Анализ на бивш вицепремиер
Третият вариант предвижда запазване на броя на районите – шест, но с променен обхват. В Западния район ще се включват областите Софийска, Благоевград, Кюстендил, Перник, Видин, Монтана и Враца. Северният централен район ще обхване областите Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Разград и Силистра. В границите на Североизточния район ще попадат областите Добрич, Варна, Шумен и Търговище. Югоизточният район ще включва областите Стара Загора, Сливен, Ямбол и Бургас. Южният централен район ще обхваща областите Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян. Според този вариант област София-град ще бъде обособена в самостоятелен район.