Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Предложението на Горанов за по-тежко имотно данъчно бреме мина при правителството

18 октомври 2018, 07:14 часа • 8168 прочитания

За необитаем имот няма да се намалява плащането на такса "смет", а ако някой е посочил повече от едно жилище за основно, да не се ползва от данъчна отстъпка в размер на 50%. А хората, които дават под наем необитаемите си жилища, пък са длъжни да обявяват това пред НАП и да плащат авансов данък - или те, или наемателите, ако са фирма. Това са основните акценти в пакета с данъчни промени, който правителството вече одобри и трябва да мине през парламента, предаде "24 часа".

По отношение на такса "смет" предложението да няма отстъпка е, защото много собственици обявяват жилището за необитаемо, а нямало как да се провери дали е така - т.е. дали се ползва ток и вода, което да покаже какво е истинското положение. Общинските власти нямали договори с доставчиците на услуги и съответно нямат информация. НАП има тази възможност, но остава неясно защо държавата пренебрегва този факт.

Причината за махането на отстъпката за основно жилище е ниската данъчна събираемост. От анализите за финансовото състояние на общините, които финансовото министерство е направило, става ясно, че те масово събират не повече от 2/3 от местните си данъци и такси. Въпреки че всеки нов собственик на имот е длъжен да го декларира до 3 месеца след придобиването му, както и да плаща данък за него, това масово не се прави. Повечето местни власти чакат собствениците да ипотекират имот и тогава да им съберат налога, тъй като за ипотеката трябва документ за платен данък. Другият вариант да се събере данък е да се направи сделка с имота или да бъде наследен.

Защо има толкова ниска събираемост - на първо място, защото общините не обменят информация по електронен път, тъй като нямат обща база данни. Другите причини се крият в собствениците - или не декларират нови имоти, или са в чужбина и други хора се грижат за имота.

Друго предложение пък е да има годишен данък за имот, който не е основен и се намира на курортно място. Поправката е на "Обединени патриоти" и мина на второ четене на ниво "комисия". Тя предвижда размерът на данъка да се определя от общинския съвет, като границите, в които ще варира, са от 0,5 до 0,7% от данъчната оценка на имота в планинските и морските курорти от национално значение, или от 0,2 до 0,4% за останалите. Данъкът трябва да се събира от собственици на жилища, които не са ги обявили в съответното кметство като "места за настаняване", за които не се плаща наем, и не са регистрирани като туристически обекти по Закона за туризма.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес