ИП "Глобал Маркетс" заведе иск за 2,5 млн. лева в съда заради вреди, причинени от незаконосъобразни действия на Комисията за финансов надзор (КФН).
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Точно срещу директора "Пазарни проучвания" на "Глобал Маркетс" Робърт Димитров беше започнато производство заради "всяване на банкова паника" след кризата в Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Освен иска, "Глобал Маркетс" внесе жалба в Европейската комисия (ЕК). Компанията счита, че КФН не изпълняваевропейски закони от страна. Освен това инвестиционният посредник е подал и искова молба в административния съд за пропуснати ползи и претърпени вреди на обща стойност 2,5 млн. лева. И в двата документа като причина се посочват незаконосъобразни действия на надзорния орган във връзка с искането на посредника за разкриването на нови клонове за периода 2010-2013 г. В тази жалба и този иск се засяга само един от казусите – клонът в Словения, но подобни са случаите с клоновете в Гърция, Румъния и Унгария.
В жалбата до ЕК се посочва, че "Националният регулаторен орган на държавата по произход няма правомощия да поставят ограничение на свободата на движение на капитали, свободата на установяване и свободата на предоставяне на услуги в рамките на Европейската общност". В нея се посочва още, че КФН, освен че спира незаконосъобразно откриването на новите клонове, си позволява да забавя процедури по уведомяване на другите европейски регулатори с близо две години. Надзорът също така не защитава предоставената му информация, която представлява търговска и професионална тайна. Списъкът на нарушенията на българския регулатор продължава с "лишаване от правото на защита в съда, тъй като не издава нито отказ, нито потвърждение" и с такива процедурни хватки не позволява на потърпевшите поднадзорни лица да се обърнат към съда, казват от "Глобал Маркетс".
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
"Решихме да потърсим правата си пред съда и Европейската комисия, тъй като регулаторният и надзорен орган на българския финансов пазар нарушава своята нормативна уредба, въпреки че точно той е този, които би трябва да бди за спазването на законите", заявиха от ищеца ИП "Глобал маркетс"
ИП "Глобал Маркетс" ООД е инвестиционен посредник, лицензиран през юли 2008 г. от Комисията за финансов надзор. От 27 март тази година дружеството е в процедура по връщане на лиценза си като инвестиционен посредник в КФН. В момента се очаква решението на съда, тъй като посредникът обжалва решението на КФН да отнеме лиценза след неговото доброволно връщане.
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"