Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Поскъпването на тока изглежда неизбежно, ДКЕВР намеква за национализация

02 април 2014, 18:01 часа • 28247 прочитания

От ЕВН (EVN) са депозирали новите си ценови предложения за следващия отчетен период, след 1 юли – повишение с почти 8% на дневната тарифа (7,9%), на другите две дружества ЧЕЗ и "Енерго-про" - с по 13-14% нагоре, а на нощната тарифа - умножени по две. Това заяви председателят на ДКЕВР Боян Боев след изслушването му в Комисията по енергетика на парламента, предаде БГНЕС.

Припомняме, че и НЕК поиска 150% увеличение на цената на обществената услуга. Според енергийния експерт проф. Атанас Тасев обаче това ще доведе до най-много 1,5% поскъпване на крайната цена на тока.

Говорим за разходи, уточни Боев, напомняйки за механизма на формиране на цените от тези дружества. Получих тези цифри буквално днес, тепърва ще ги анализираме - можем да го направим до началото на юни, посочи той. Нека се покаже откъде, как и заради какво има увеличение на тези разходи, нека всеки един от тях да дойде в ДКЕВР и да си каже становището, нямам нищо против, коментира той. Искаме да приключим с този анализ и затова не мога сега да отговарям на конкретни въпроси, добави Боев.

За новите такси за ВЕИ-та той обясни, че до 15 април тази година очаква дружествата да приведат първите вноски за първите три месеца на годината. Указанията сме ги приели, справките - също, очакваме плащанията. Но Боев не се ангажира с конкретна цифра на тези суми, които очакват.

За да се реши дефицита в енергетиката, в ДКЕВР обсъждат дали да свикат кръгла маса между всички участници, за да се коментира откъде идва той и как ще се компенсира.

Проблемът НЕК - ЕРП-та

По време на изслушването в парламентарната комисия по енергетика Боев коментира последните събития в енергийния сектор и спора с електроснабдителните предприятия.

Проблемът ескалира още през пролетта на 2013 г., а причината беше, че НЕК се лишава от необходимите финансови средства за осъществяване на дейността си чрез т.нар. прихващане на средства от страна на крайните снабдители към НЕК (ЕРП-тата). Това пречи на компанията да се разплаща с доставчиците на ток. Ако се стигне до отнемане на лиценза им, те ще имат правната възможност да оспорят това, продължи Боев. При отнемането на лицензите ДКЕВР ще бъде принудена да назначи особен управител в тези дружества със задължения, които ще му предпишат от ДКЕВР. Той ще ги управлява, но няма да се разпорежда с имуществата им - по закон е така, заяви Боев. Общо взета натам върви процеса, който сме започнали до момента, добави той. Отнемането евентуално на лицензите няма да прекъсне нормалното подаване и снабдяване с електроенергия, сигурен е Боев.

Трите ЕРП-та започнаха прихващане и удържане на средства от НЕК като насрещни вземания, но този ред е добре уреден в Закона за енергетиката и в Наредбата за методиката на ДКЕВР, припомни по време на изслушването изпълнителният директор на НЕК Екатерина Истаткова.

Не може и двете спорещи страни - трите ЕРП-та от една страна и НЕК и ДКЕВР от друга да спазват законодателството и да имаме този проблем, изрази учудване председателят на комисията по енергетика Рамадан Аталай.

Ако не се спазва законодателството, лицензът на ЕРП-та ще бъде взет, категоричен беше Боев. На следващото заседание на комисията ще разгледаме становищата на крайните снабдители, ще изискаме и допълнителна информация. А одитите на дейността им ще приключи през месец април тази година - тогава ще видим дали да открием процедура и за разпределителните дружества на трите ЕРП-та, не само за търговските, подчерта Боев.

Особеният търговски управител като оперативен директор трябва да сложи ред в съответното дружество, да изчисли вида и размера на активите на дружеството, да следи и ще направи проверка на сключените договори. И ако се притеснява от определени факти, ще сезира ДКЕВР и ще е в правото си да прекрати неизгодни договори, каза Боев. В нашето законодателство има празнина, която не регламентира докрай процеса при отнемане на лиценза, смята той. Но тук говорим и за собствеността. Работим по възможността да определим реда за отнемането на такава лицензия за ЕРП-та. Ще анализираме европейското и българското законодателство, за да няма противоречия, посочи Боев.

Заради неяснотата какво се случва със собствеността на енергоразпределителните дружества, депутатите ще започнат спешно дописване на Закона за енергетиката.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес