Опасните отпадъци са най-вредните замърсители за околната среда. Те крият сериозен риск за природата и населението, поради което се изисква спазване на поредица от мерки при тяхното третиране. Обезвреждането на опасните отпадъци има огромни ползи за подобряване качеството на живот и съхранението на екосистемите на Земята.
Кои отпадъци попадат в групата на опасните боклуци?
Като вредни се определят всички онези отпадъци, които имат токсично въздействие не само върху живите организми, но и върху цялата планета. Те са основният източник на замърсяване, на тях се отдава промяната в климата и измирането на различни животински видове.
Според произхода на боклука, отпадъците могат да са в резултат на промишлената дейност на хората, както и от техния бит. От друга страна отровната смет може да е течно, твърдо или газообразно състояние. Най-рискови са радиоактивните отпадъци, за които важат специфични изисквания на съхранение и обезвреждане.
Независимо от степента на риск, който крие този вид боклуци, неговото събиране, транспортиране и последваща подготовка за вторична преработка трябва да следват предварително разписани правила, които са залегнали в еко разпоредбите на държавните законодателства. Процесите на обезвреждане им се характеризират със система от нормативни правила, чиято цел е да се снижи до минимум опасността от замърсяване на околната среда.
Основни видове опасни отпадъци
● Битови опасни отпадъци
Всяко домакинство генерира определени количества смет. Понякога сред битовите боклуци има такива, които имат отровно въздействие, което ги причислява към опасните. Най-често това са остатъци и опаковки от химически препарати за почистване, различни лепила и бои, медикаменти, акумулаторни батерии и други подобни.
Офисите също са източник на боклук с токсично въздействие върху природата и населението. Много често в тази група влиза старата техника като компютри, принтери и други материали, които съдържат вредни елементи.
● Строителни опасни отпадъци
Тук се включват боклуците, които се изхвърлят при строителните дейности. Например, опасни отпадъци са бои, лакове, азбестови изолации, гипс, цимент и много други. Важно е те да не се смесват с останалите смет, защото могат да попречат на последващото й правилно рециклиране.
● Промишлени опасни отпадъци
Промишлеността е основният източник на опасни отпадъци в последните десетилетия. Тя крие сериозен риск за качеството на живот, ако не се спазват нормативните уредби за незамърсяване на въздуха, почвата и водите. Основно към тази група боклуци попадат различни по вид производствени масла, цветни и черни метали, химикали и т.н. Промишлените отпадъци могат да бъдат твърди, газообразни или течни.
● Радиоактивни отпадъци
Това са отпадъци, които са изключително токсични и могат да нанесат огромни щети върху цялата планета. Техният източник за производството на атомна енергия и добиването на руди с радиоактивен характер. Всички подобни дейности подлежат на строг контрол и остатъчните продукти от производствената дейност се съхраняват в специализирани депа, пригодени за целта.
Ползи от обезвреждането на опасните отпадъци
Всички опасни отпадъци се рециклират и обезвреждат, за да не се допусне рисково отравяне на природната среда. Главната цел е да се гарантира максимално щадящо въздействие върху нея. От друга страна ползите са свързани с намаляване на използваните естествени суровини като смета, която може да се преработи се използва за нови производства. Това носи и съществени ползи за световната икономика.
Според вида на опасния отпадък той се подготвя още при събирането му за рециклиране. Когато е с промишлен произход, компаниите имат разписани еко норми, които да спазват. В България нормативната уредба, която се прилага, е включена в Закон за управление на отпадъците. Той включва всички въпросите, които са свързани с тяхното третиране.
Лицензирани фирми разполагат с необходимата техника, специализирани депа и обучени екипи, за да транспортират и съхраняват безопасно токсичните боклуци. Те могат да извършват обезвреждане на отпадъци в пригодени за целта мощности.
Обезвреждането включва превръщането на опасни отпадъци в неопасни. Така те стават годни за последващо рециклиране и влагане в нови производства, което носи екологични и финансови ползи.
Специализираните фирми, които са в сектора с рециклиране на отпадъците, са в състояние да извършват необходимите дейности, за да няма рискове за екологичното равновесие.