В момента банковата система е единствената, която работи перфектно. Не трябва да се настройваме срещу нея, за да я докараме като положението в политиката. Това заяви икономистът Кольо Парамов в сутрешния блок на Нова телевизия.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Това, което в момента правят управляващите в областта на банковото дело, е много шум за нищо. Вчера (3 февруари) Йордан Цонев говори едно, Корнелия Нинова – друго. А важното е друго – 2012 година има над 2 млрд. лева кредити, през миналата година са 10-12 пъти по-малко.
Аз не съм съгласна с моя приятел Кольо Парамов. Нека погледнем какви са лихвите у нас, какви са в чужбина – реалистично е да има и тук 4% лихва по кредитите. Не вярвам на статистиките на банките и не съм съгласна, че само икономисти и банкери трябва да говорят за банковата система – това са юридически проблеми, каза адвокат Веска Волева.
Най-важното е дали следва банките трябва да са равнопоставени като другите юридически субекти – съдебната система трябва да влияе на банковата система, както и на другите. Какво излиза – събрал се управителният съвет на банката, решил да увеличи печалбата и вдига лихвите по кредити, възмути се Волева.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Договорите за кредити и заеми се правят нарочно сложни и банките не трябва да злоупотребяват с незнанието на клиентите. Имам решение на Европейския съд за нашето законодателство заради въведени термини – вчера идва клиент и ми казва имам „балонна лихва” – каква е тази лихва, продължи Волева. След като банките искат да се надцакват с лихвите, ще си носят отговорността, каза адвоката. Типичен пример е как банки-майки вдигат цената на кредитите на свои дъщерни фирми, за да източват системата. България беше източена от политиците чрез банките, убедена е Волева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Държавата не може да влияе върху банковата система напълно и безусловно. Не може Румен Гечев да обикаля медиите и да казва как осем банки били в затруднено положение, а да няма разговори с всички банкери при промяна на законодателството – така не се прави, подчерта Парамов. От 40 млрд. лева кредити 10 млрд. не се обслужват – това е икономически шок, каза експертът. В България е по-скъп ресурсът, затова и лихвата е по-висока, смята Парамов.
Законът не помага на потребителите, затова да внимават – сега производства се водят без реално уведомление, затова хората да внимават, завърши Волева.