Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пол Милгръм и Робърт Уилсън са носителите на Нобелова награда за икономика

12 октомври 2020, 14:04 часа • 3021 прочитания

Пол Милгръм и Робърт Уилсън са носители на Нобеловата награда за икономически науки за 2020 г., потвърди в понеделник Кралската шведска академия на науките.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Според официалното съобщение двамата американци са наградени "за усъвършенстване на теорията на търговете (аукционите) и изобретяването на нови форми на аукциони".

Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?

Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили

Търговете са навсякъде и засягат живота на всеки, а нови формати са прилагани за разпределяне на стоки и услуги, които е трудно да бъдат продадени по традиционния начин, като например радиочестоти, квоти за улов на риба, слотове за авиокомпании, квоти за парникови емисии и други. Откритията на двамата американци са в полза на продавачите, купувачите и данъкоплатците по света, отбелязват от Нобеловия комитет.

Двамата носители на престижната награда не само са изяснили как работят търговете и защо участниците на търг се държат по определен начин, но и използват теоретичните си открития за създаването на напълно нови аукционни формати за продажба на стоки и услуги.

Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко

Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици

Пол Милгръм (на снимката горе), който в момента работи в Станфордския университет, е най-известен със своите теории за аукциони (търгове) и за пазарен дизайн, както и като създател на теоремата за липса на търговия.

Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава

Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.

Неговият дисертационен съветник Робърт Уилсън (на снимката отдолу), също работещ в Станфорд, пък спечели слава със своята теория на игрите в индустриална организация и с въвеждането на метода на последователното квадратично програмиране.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес