Договор между Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и Американската агенция за търговия и развитие (USTDA) за безвъзмездно финансиране на предпроектното проучване за изграждане на енергиен коридор Изток-Запад бе подписан днес в Министерския съвет. На събитието присъстваха министър-председателят Димитър Главчев, министърът на енергетиката Владимир Малинов, посланикът на САЩ в България Кенет Мертен и други официални лица.
Още: Русия изкушава САЩ с петрол и съвместни проекти в Арктика
Кои държави ще свързва?
Планира се инициираният от ЕСО проект да свързва електропреносните мрежи на Турция, България, Гърция, Република Северна Македония, Косово, Албания и Черна гора, с възможност да достигне и до Италия.
Още: Подкрепа от 65 милиона евро от ЕС за електропреносната мрежа
Още: Бразилия се присъедини към ОПЕК+
Още: ЕРМ Запад е твърдо против приетия закон за финансова подкрепа на крайни клиенти
Подобряването на трансграничния преносен капацитет и възможността за обмен в реално време на енергията, произведена от възобновяеми източници в региона, е от ключово значение за ефективно оползотворяване на зелената енергия и изпълнение на целите, свързани с декарбонизация и зелена трансформация.
Договорът за безвъзмездно финансиране на стойност близо 1,5 млн. долара беше подписан от изпълнителните директори на ЕСО Ангелин Цачев и на Агенцията за търговия и развитие на САЩ Ено Т. Ебонг.
Още: Двойна санкция за една авария: EVN ще постави въпроса с компенсациите за тока в Брюксел
Още: Fibank подарява винетки и ваучери за гориво
Изпълнението на проекта, ако предпроектното проучване покаже неговата жизнеспособност, следва да увеличи трансграничния капацитет на България с над 2000 мегавата на границите на България с участващите страни в коридора Изток-Запад.
Още: Окончателно: Ще има компенсации за хората, останали без ток по празниците
Още: Български производители: Порочни практики повишават цените на храните
"Бих искал да благодаря на агенцията от името на българското правителство за безвъзмездната помощ. В рамките на предпроектното проучване ще бъде направен икономически и технически анализ на необходимостта от развитие на електропреносната мрежа и увеличаване на трансграничния капацитет на границите на България с Румъния, Гърция, Турция и Република Северна Македония. Ще даде възможност за ефективно оползотворяване на зелената енергия, произведена в региона и ще съдейства за успешното изпълнение на нашите приоритети, свързани с декарбонизацията на икономиката и Зелената сделка. В този контекст ще бъдат анализирани плановете за изграждане на две нови помпено-акумулиращи водноелектрически централи у нас на язовирите Батак и Доспат и присъединяванията им към електропреносната мрежа. Всичко това е ключово за подобряване на електропреносната инфраструктура и енергийната сигурност в целия регион на Югоизточна Европа", каза след подписването служебният премиер Димитър Главчев.
Малинов: Вертикалният газов коридор ще е ключов за спирането на транзита на руски газ