20:00 вт  8 апр 2025

Планът "Сидеров": Концесиите за добив на злато и редки метали няма да се предоговарят

05 март 2025, 13:12 часа • 11133 | прочитания

Парламентът отхвърли предложението за задължаване на Министерския съвет да предоговори действащите концесионни договори за добив на злато, ценни и редки метали, с цел увеличаване на концесионните плащания и засилване на контрола, а при невъзможност – прекратяването им. Предложението на МЕЧ бе отхвърлено с 44 гласа "за", 52 гласа "против" и 84 гласа "въздържал се".

"Има такъв народ" не застанаха зад предложението, тъй като тяхната поправка за премахване на варианта за прекратяване на договорите не беше приета. Тошко Йорданов заяви, че при прекратяване на договорите концесионерите ще спечелят, а България ще понесе загуби. От МЕЧ отказаха да подкрепят тази промяна, аргументирайки, че така предоговарянето ще загуби смисъл.

Според мотивите на МЕЧ, договорените концесионни такси са незначителни спрямо международните стандарти за страни с богати залежи. Проверките през годините показали, че концесионните плащания за добив на ценни и редки метали възлизат средно на 1.5% от приходите на частните концесионери. Още: Големите рискове пред България – добивът на метали и липсата на производство на микрочипове

Според вносителите на проекта, липсата на ясна методология за определяне на добитите количества злато, ценни и редки метали създава условия за злоупотреби от страна на концесионерите. 

Дебатът

В хода на дебатите депутати от "Възраждане" също се обявиха срещу действащите концесионни договори и допълнителните споразумения. Те подчертаха, че са били единствената партия, която е подкрепила протестите в Своге срещу добива на ценни метали в района.

От своя страна, Делян Добрев от ГЕРБ се противопостави на твърденията на "Възраждане" и МЕЧ. Той заяви, че концесионното възнаграждение за нефт и газ в България е между 2% и 30%, а за металите е в рамките на европейските стандарти – до 4%. "Ако ние намерим газ в Черно море или нефт в Черно море и започнем да го добиваме, тогава те ще плащат до четири процента", каза Добрев. Още: Прокуратурата нареди проверка за нерегламентиран добив на злато

Той изрази мнение, че аргументите на двете партии напомнят тезите на Волен Сидеров отпреди десет години. 

"Планът "Сидеров" беше едно към едно това, което говорите днес – ако той беше тук, сигурно щеше да ви поздрави, че сте чели неговия план и го преписвате", заяви Добрев.

В заключение той поясни, че златото не се намира свободно като гъби в гората, а процесът на добив е сложен, изисква голямо количество енергия, вода и техника. Той даде пример, че от един тон руда се извличат едва 2 грама злато.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch