Не случайно „Ел Би Булгарикум“ е в забранителния списък за приватизация, тъй като притежава много ценни ресурси. Всички виждат „Ел Би Булгарикум“ като потребители в България – купуват киселото мляко, сиренето, кашкавала, но това е само част от дейността на предприятието. В него се пазят още колекция на български щамове, разработени назад в годините и това е една от големите му ценности. Това заяви Пламен Пувков, бивш председател на Борда на директорите на „Ел Би Булгарикум“ в ефира на „Евроком“.
„Едно предприятие, макар и държавно, трябва да се управлява добре – това изисква да се насочи фокусът в една посока и моето мнение винаги е било, че дейностите, свързани с наука и развитие трябва да определят фокуса му. Там имаме продукти с много добра добавена стойност и това е добра насока за развитие на дружеството“, добави той.
ОЩЕ: Новият шеф на "Ел Би Булгарикум" обеща да задържи цените на млечните продукти по-ниски
Пувков определи развитието на ситуацията около освобождаването на директора на „Ел Би Булгарикум“ Николай Маринов като „тъжен цирк“ и посочи, че щетите, които се нанасят на предприятието са големи. „На база на днешните престрелки по медиите, може да определим тези действия като „битка между групировки“ - отношенията, които се демонстрират напомнят за такова съревнование. Изнесените твърдения показват, че има злоупотреби и при едната група, и при другата – тоест няма добри в този филм. Думата „мафия“, която използва Маринов, показва какви са взаимоотношенията в това дружество, както и в Министерството на икономиката и като цяло при управлението на служебния кабинет. Ако този стил на управление е приложим и за другите държавни предприятия и другите министерства, вървим към съсипване на това дружество и разпад на държавата. Вчера нещата станаха видими нещата и това което прозира е едно – корупция“, заяви Пуфков.
Той посочи, че закупуването на моторни превозни средства за дружеството са необходими, но става ясно, че дори с това се злоупотребява: „Данните, които изнесе ДКК, показват, че цените са завишени с по 30 хил. на автомобил. Те посочиха и злоупотреби при закупуването на сурово мляко – казаха, че цената е силно завишена с около 0,30-0,35 лв. на литър – това е повече от ненормално. При обемите, които се закупуват на месец – това са 600 тона от суровото мляко, прави почти 200 хил. на месец. Още по-големия проблем е, че това са фирми посредници“, допълни Пувков.
„Не сме имали в нашето управление такъв момент, това е грешка при управлението – ако не можеш да си планираш добре потоците, не си за това място“, каза още той по отношение на изнесените твърдения за случващото се в „Ел Би Булгарикум“
„Озадачиха ме твърдението за лошо качество на продуктите – по този начин се подронва авторитета и доброто име на предприятието – клиентите вероятно ще се отдръпнат, имиджовите щети тепърва ще се разбере какви са, потърпевш накрая ще е държавното предприятия, което не е управлявано добре и цялата държава, която се води към разпад“, допълни той.
Пувков посочи още, че некоректно е излязла информация в медиите относно бизнес плана за развитие на дружеството: „Този план не беше одобрен на три пъти от ДКК по време на нашето управление, одобриха го едва след края на нашето управление и използваха нашия план, за да работят по него. В това няма нищо общо, тъй като е изработен много внимателно“, каза той и посочи, че в плана е било заложено закупуване на машинни съоръжения, които са крайно необходими, но тези инвестиции още не са реализирани. Предвидено е било и увеличение на заплатите – с 30% на научните работници и с 20% на персонала от производството. Новото ръководство обаче е преценило, че няма да реализира увеличение в такъв мащаб, допълни Пувков.
Бившият председател на Борда на директорите на „Ел Би Булгарикум“ заяви, че след смяната на неговото ръководство, което се е случило без обяснение, се е назначил нов Съвет на директорите с увеличен състав – от трима на пет. Той определи тази стъпка като безсмислена и посочи, че дружеството няма нужда от 5 души в Съвета на директорите.
Пуфков посочи още, че след назначаването на Николай Младенов, са назначени и още около 20 души в администрацията: „Предприятието има нужда от хора, но те са в администрацията. Ние не сме раздували административния щаб и сме назначавали хора в производството. Искам да се види разграничението какво е сега и какво беше, като управлявахме ние. По това време министър беше Корнелия Нинова – тя с желязна ръка настояваше предприятието да се управлява с грижата на добър стопанин и да покажем, че държавното предприятие може да се управлява добре“, каза той и посочи, че когато са стартирали работа, той и екипът му са започнали с анализ на предходното управление в резултат на който са били подадени сигнали до Агенция „Държавна финансова инспекция“ и Икономическа полиция.
„Бяха заведени граждански дела за завишаване на възнагражденията на предходното ръководство извън нормативно определените, както и за фиктивни договори на назначени хора. Тези дела са задвижени, надявам се институциите да ги придвижат докрай“, изрази надежда Пувков.
Той коментира освобождаването си от "Ел Би Булгарикум" по следния начин: „Идва служебното правителство и назначава определи хора по списък може да се каже. Критериите не бяха добро управление, а някакви други – да изпълняват задачите, които са им спуснати от служебното правителство на президента Радев. Надявам се, когато говорим за неефективности, президентът да обърне внимание с какви хора управлява и кого е назначил“, завърши той.