Не знам да има предприятия, затворили заради скъп ток. Това каза енергийният министър Теменужка Петкова.
Още: Иван Хиновски след енергийния срив: 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен
Още: Кой ще определя цените на тока от 1 юли у нас?
Преди поредната среща за стойността на електричеството за индустрията, Петкова коментира, че на борсата само 10% от тока се търгува в т.нар. сегмент "Ден напред". Именно там се забеляза най-рязко покачване на цената на тока. 90% от търговията на борсата е при двустранни договори, тоест големият бизнес би трябвало да купува енергията на такива големи, дългосрочни договори, за да му е изгодна цената, посочи Петкова в сутрешния блок на БНТ.
В коментар заради аналитична статия на Actualno.com обаче председателят на АИКБ Васил Велев заяви, че "дългосрочните договори се прекратяват масово от доставчиците или едностранно се вдига цената". На въпрос защо тогава бизнесът търси помощта на държавата и конкретно на Теменужка Петкова, а не се обърне към съда, г-н Велев все още не е отговорил. Той не отговори и на въпрос дали има как такива дългосрочни договори да се прекратяват правомерно.
Още: Гигафабрики за изкуствен интелект в България: Жечо Станков ги обсъди с министър на Тръмп
Още: Цени на жилищата в София през 2025 г.: Актуални данни
Същевременно Петкова отрече, че е възможно цената на тока да расте заради липса на предлагане. През 2018 година производството се е увеличило с 2,6% на годишна база, уточни тя и добави, че на голяма част на търговете, организирани от трите държавни дружества - АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ "Марица-изток 2" и НЕК, не се явили купувачи. Именно трите държавни дружества осигуряват над 70% от тока на свободния пазар, отново според думи на Васил Велев.
Още: Енергийната комисия отложи либерализацията на цената на тока за домакинствата
Още: Идва ли криза: Сериозен процент от българските компании планират да намалят персонала си
"Пазарът на електрическа енергия в България е организиран в два сегмента - единият е регулираният пазар, на който са битовите потребители, и на който е малкият бизнес, който е присъединен към мрежи ниско напрежение, и на свободния пазар е големият бизнес, голямата индустрия. Колегите, които оперират на този пазар, закупуват електрическа енергия от българската независима енергийна борса", поясни Теменужка Петкова каква е структурата в сектора.