Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова: Либерализацията на енергийния пазар е реалистично да се случи до 5 години

16 май 2017, 15:18 часа • 1307 прочитания

Най-важното, което трябва да се направи, това са промените в закона в енергетиката, които ще бъдат изключително важни за успеха на модела на пълна либерализация на пазара. Стандартно един такъв протича между 3 и 5 години. Имайки предвид някои особености на българския електроенергиен пазар, смятам, че един петгодишен период е съвсем реалистичен срок. Това каза пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“

Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите

По думите ѝ механизмът за защита на уязвимите потребители е един задължителен елемент от пълната либерализация на електроенергийния пазар.

„Този механизъм също ще намери отражение в нормативната уредба, така че да гарантираме защитата на най-уязвимата част от българското население. Това е механизъм, който сме длъжни да изградим, без него няма да тръгне процесът“, посочи тя.

Петкова заяви, че България е една от последните страни в ЕС, която не е либерализирала своя електроенергиен пазар. „Това не означава, че трябва да бързаме и да правим някакви неразумни неща“, коментира тя, цитирана от Фокус.

Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас

Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина 

Пълната либерализация на електроенергийния пазар е основен приоритет в управленската програма на правителството и един от най-важните елементи в сектор "Енергетика", допълни Петкова.

„Започнахме процеса още в предишния мандат. Всички осъзнахме колко важен и отговорен е този процес, изпълняваме съветите на нашите партньори от Световната банка. Събрани са становищата на всички заинтересовани страни“, посочи тя. Според нея процесът по пълна либерализация ще протече така, че да постави енергетиката изцяло на пазарни условия, но в същото време ще гарантираме сигурност за инвеститорите.

„Предстои ни да разпишем пътната карта по отношение са следващите стъпки. Предстои да подпишем промените в закона за енергетиката. Това, което предстои като път, ще го извървим с конструктивен диалог“, каза Петкова. По думите ѝ най-важното в предишния мандат в областта на енергетиката е било финансовото стабилизиране на сектора. „Има още много какво да се желае в тази посока. Създадохме фонд Сигурност на енергийната система. Това беше една много сериозна крачка напред и един много добре осмислен ход“, допълни министърът.

Според нея друго важно нещо, направено по времето на кабинета „Борисов 2“ е било въвеждането на Българската независима енергийна борса. "Ще разчитаме и на КЕВР, сигурна съм, че ще продължим да работим така добре и в този управленски мандат", коментира тя.

Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна

Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес