Два са най-вероятните сценария за изграждането на втора ядрена централа у нас. Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова пред ресорната парламентарна комисия.
Още: Глобалният износ на петрол отбеляза спад за пръв път от пандемията насам
Още: Казахстанци с интерес към "Лукойл Нефтохим“, предлагат един милиард долара
Премиерът Бойко Борисов каза по време на посещението си в Москва, че АЕЦ "Белене" може да се случи само на пазарен принцип и с участието на стратегически инвеститор. Именно това, по думите на министър Петкова пред депутатите, е и вторият най-вероятен сценарий за довършване на централата. За изпълнението му обаче държавното участие трябвало да бъде минимум 34%.
Само че за това наличните активи най-вероятно няма да бъдат достатъчни. На въпрос на Actualno.com Петкова обясни, че все още не са направени оценки на цената на активите, като това ще бъде извършено от НЕК.
Най-лош, според Петкова, е вариантът централата да не бъде построена, защото това ще влоши силно финансовото състояние на НЕК. Невъзможен е сценарият държавата сама да построи втората атомна централа, защото не може да си позволи да я плати.
Още: Енергийният министър обеща на бизнеса компенсации за цената на тока и през 2025 г.
Още: Безработицата в България намалява, в ЕС остава стабилна
Като бавна и сложна пък бе определена възможността за инсталиране на оборудването от "Белене" в "Козлодуй". "За подобно нещо ще трябват между 7-8 години", каза Петкова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Инфлацията в еврозоната се ускорява, невиждана е от шест месеца
Още: Не отчитали продажбите си коректно: НАП установи куп нарушения в зимните ни курорти
При всички случаи обаче, ако се рестартира строителството, като изпълнител ще трябва да се включи и "Росатом", за да може да поеме гаранцията за произведените от нея реактори.
От думите ѝ стана ясно, че възможността АЕЦ "Белене" да се изгради с руски заем също е възможна.
Финансирането ще се осигурява на базата на държавно гарантиран заем въз основа на сключено междуправителствено споразумение. В този случай е задължително да бъде приложена процедура по нотификация на държавна помощ от страна на ЕК.
Още: Отчетоха спад на парниковите емисии в Германия
Още: Предложенията за работа в България намаляха драстично в края на 2024 г.
"По този начин е структуриран проектът за изграждане на атомна електроцентрала АЕЦ "Пакш 2" в Унгария, одобрен с Решение на ЕК от октомври 2017 г. Съгласно междудържавно споразумение между Унгария и Русия ще бъдат изградени два нови блока ВВЕР-1200, които ще заменят четирите стари блока ВВЕР-440, които ще бъдат изведени от експлоатация до 2032, 2034, 2036 и 2037 г.", пише в представения от Петкова днес доклад.