Не приемам спекулациите, че ще загубим суверенитет в Еврозоната. Това каза вицепремиерът Атанас Пеканов по време на конференция "България по пътя към еврото" в НДК. В конференцията се включиха президентът Румен Радев, премиерът Гълъб Донев, министърът на финансите Росица Велкова - Желева, шефът на БНБ Димитър Радев. Специален гост на събитието беше заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровскис, както и министърът на финансите на Хърватия.
Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк
Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията
Пеканов уточни, че суверенитетът е да си част от решенията и да влияеш на решенията, които иначе биват взимани. "С влизането си във валутния борд България пое по един път, който донесе стабилност на българската банкова и финансова система. Донесе й повече доверие в международен план. България обаче в момента не влияе и не участва по отношение на решенията за паричната политика", каза Пеканов.
"Служебният кабинет полага всички усилия за бързото влизане както в Шенген, така и за бързото влизане в Еврозоната ", добави вицепремиерът. ОЩЕ: Финансовият министър на Хърватия: Еврозоната се отрази добре на транспорта и туризма
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Според него Еврозоната става по-силна и европейският икономически и паричен съюз гради механизмите, с които може да отговаря на кризите. "Влизането в Еврозоната не е панацея, но то е още един фактор, който заедно с важни реформи и инвестиции ще допринася за повишаване на стандарта на живот в България", посочи вицепремиерът. ОЩЕ: Шефът на БНБ: Генезисът на забавянето на еврото е в политическата криза
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Той коментира, че еврото ще подпомогне покачването на доходите. "Разбирам подкрепата на КНСБ, защото Пламен Димитров осъзнава, че след влизането в Еврозоната, ще може да отиде при финансовия министър да поиска минимална работна заплата не от 800 лв., а от 800 евро", коментира Пеканов.
От своя страна Пламен Димитров от КНСБ посочи, че всички политици трябва да говорят в един глас в подкрепа на еврото, а тези, които са против, трябва да кажат защо. Според него не трябва да се дава храна на скептиците на еврото.
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Васил Велев от АИКБ пък отбеляза, че Еврозоната дава нов статут на държавите, покачва техните позиции в международните класации като привлекателност за инвестиции.