Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пакет "Мобилност" се връща за гласуване в последната сесия на ЕП - 3 и 4 април

27 март 2019, 15:45 часа • 2459 прочитания

Предложенията относно Пакета за мобилност ще бъдат върнати обратно в Комисията по транспорт на ЕП за прегласуване и сортиране, преди да бъдат гласувани в пленарна зала на 3 или 4 април. Това става ясно от официално съобщение на сайта на Европейския парламент (ЕП), след като днес пакетът не влезе в пленарна зала.

Съгласно обяснението, законовите предложения в пакета ще трябва да бъдат "филтрирани" - съгласно чл. 175 от правилника на ЕП. Чл. 175 гласи следното: "Когато във връзка с текст, внесен от дадена комисия, са внесени повече от 50 изменения или искания за разделно гласуване или за отделно гласуване, които да бъдат разгледани на пленарно заседание, председателят на ЕП може, след като се консултира с председателя на комисията, да поиска тя да гласува по всяко от тези изменения или искания на нейно заседание. Всяко изменение или искане за разделно гласуване или за отделно гласуване, което на този етап не събере гласовете на най-малко една трета от членовете на комисията, не се поставя на гласуване на пленарно заседание".

Трите предложения, срещу които са българските превозвачи - за командированите шофьори, времето за почивка на шофьорите и правилата за достъп до професията автомобилен превозвач, и до пазара на международни автомобилни превози на товари, са част от предложението на Европейската комисия за пакет "Мобилност", изготвено през май, 2017 година.

"Не говорим нито за победа, нито за окончателен успех. Говорим за тактически успех, намалихме шансовете пакетът да бъде гласуван на две четения и окончателно приет", коментира българският евродепутат Ангел Джамбазки.

Протест

Днес превозвачи излязоха на протест в Страсбург и София. В столицата те се събраха пред храм-паметника "Александър Невски“, откъдето пешеходно стигнаха до сградата на Европейската комисия. Там те развяха лозунгите "Западът – убива, Изтокът – умира", "Планът Макрон“ – началото на края на ЕС“.

"Ще продължаваме протестите срещу пакет "Мобилност", докато нещата не станат нормални. Това, че пакетът "Мобилност 1" е върнат в транспортна комисия, нищо не означава. И то поради простата причина, че те имат достатъчно политически хватки за два дни да го оправят и следващата сесия да го приемат и после да кажат, че е прието, след това още веднъж одобрено от европейските политици и набързо да го приемат",  каза зам.-председателят на Националното сдружение на българските превозвачи Красимир Лалов.

В Страсбург превозвачите протестираха пред сградата на Европейския парламент.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес