Акционерното участие на държавата в капитала на "София Тех Парк" АД да бъде увеличено с парична вноска в размер на 3 939 900 лв. за покриване на оперативните разходи на „Суперкомпютър с производителност от порядъка на петафлопс" за 2024 г., реши Министерски съвет на днешното си засадение. Увеличението на капитала ще се извърши с решение на Общото събрание на акционерите на „София Тех Парк" АД.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
ОЩЕ: БАН представи новия суперкомпютър "Хемус" (СНИМКИ)
Средствата са предоставени от бюджета на Министерство на иновациите и растежа за 2024 г. за придобиване на дялови акции за увеличение на капитала и капиталовите резерви. С Разпореждане на Министерския съвет министърът на иновациите и растежа е определен да упражнява правата на държавата в капитала на „София Тех Парк" АД.
Българският суперкомпютър Discoverer е първият по рода си суперкомпютър в Източна Европа с производителност от порядъка на петафлопс. Изграден е по проект от 2019 г. на EuroHPC JU - съвместно предприятие, структурирано от Европейския съюз, за изпълнение на инициативата за европейски високопроизводителни изчислителни технологии съгласно Регламент ЕС 2018/1488 на Съвета от 28 септември 2018 г. Изпълнител на българския проект е хостващото предприятие - Консорциум Суперкомпютър - Петаскейл България" (Petascale Supercomputer Bulgaria). Водещ партньор е „София Тех Парк" АД, а членове - Национален център за суперкомпютърни приложения и Стратегически център за изкуствен интелект.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
ОЩЕ: Частна фирма не връща милиони на държавата за спрения правителствен комплекс
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Средствата ще осигурят необходимата поддръжка и ползване в цялост на потенциала на Суперкомпютъра. Главната му цел е да насърчи научната дейност в страната с приложение в индустрията и повишаване на конкурентоспособността на българската икономика. Открит е за потребители от публичния и от частния сектор и е насочен изключително към граждански приложения, при спазване на приложимите правила относно държавните помощи.