Работодателите и синдикатите отлагат насрочения за 15 януари мащабен протест във връзка с неуредените все още компенсации за високата цена на тока за небитовите потребители. Това обяви на брифинг Васил Велев, председател на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), която председателства през 2025 година Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР). Протестът беше заявен на специална пресконференция на 9 януари.
Още: Заради пъти по-висока цена на тока: Бизнес и синдикати стягат протест, затварят магистрали
Компенсациите за бизнеса за високите цени на тока бяха въведени през 2021 г. като мярка за защита на небитовите потребители. Първоначално през 2022 г. те се определяха по месеци като "таван", над който държавата покриваше разхода чрез Фонд "Сигурност на електроенергийната система". Този праг беше определен първоначално на 250 лв. на мегаватчас (МВтч), после стана 200 лв./МВтч от 2023 г., а от юли миналата година до края на декември - 180 лв./МВтч.
Код червено става код жълто
Код червено става код жълто", обяви Велев и допълни, че "не е зелено, защото засега само имаме уверения и второ, няма трайно уреждане на проблема с високата цена на тока.
Той благодари на депутатите и каза, че вярват, че бюджетната комисия ще подкрепи закона за компенсациите още утре, така че те ще продължат. "Искаме обаче трайно уреждане на тази материя в Закона за енергетиката", посочи Велев и призова членовете на работодателските организации да не вдигат цените прибързано.
Председателят на УС на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев, обяви, че организациите оставаме в готовност и 6,5 млн. българи ще усетят компенсациите в цените на продуктите.
Заради по-ниската инфлация, очакваме и скоро изпълняване на последния критерии за еврозоната, допълни той.
Вицепрезидентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) Тодор Капитанов каза, че се надява бизнесът освен инвестиции, да запази заетостта и да увеличи работните заплати, след като получи компенсациите за цената на тока.
Още: Защо се вдигат цените на тока и горивата: Обясняват експерти
Той обаче, изрази тревога относно цената на тока за бита, като обяви, че според синдиката енергийно бедните българи са 35 % от населението и не могат да посрещнат разходите си. Затова КНСБ ще настоява за мерки за тяхното подпомагане.