Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Открита война между българските производители и търговските вериги?

18 април 2013, 10:03 часа • 6603 прочитания

Производителите и търговците в България винаги са били на различни мнения, когато става въпрос за взаимоотношенията помежду им, но в момента нещата ескалират и поляризацията е огромна. Това стана ясно по време на дебат между съюза "Произведено в България и между Сдружението за модерна търговия.

Още: Лоши новини за икономиката на Германия: Доклад на Бундесбанк

Още: ЕК ще обяви скоро мерки за намаляване цените на енергията

Според Пламен Грозданов, представител на съюз „Произведено в България”, натискът и неравнопоставеността от страна на търговските вериги спрямо производителите е факт и той е твърде значителен.

Няма равни условия за изкупуване на стоки от български производители спрямо стоки от чужди производители. По някой път изкупната цена за българските производители е в пъти по-малка, а търговските отстъпки са крайно различни, каза Грозданов в сутрешния блок на bTV. Западни фирми, които доставят на големите вериги по цял свят, плащат търговска отстъпка между 5 и 7%, а за българските фирми тя е 25 до 30%, казват от „Произведено в България”.

С тази позиция обаче категорично не се съгласи Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ

Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени

Матеев посочи, че е абсурд да се говори за каретели и монополи при търговските вериги. В България, каза той, има 15 търговски вериги, които оперират на територията на цялата страна и още 20 регионални. Те държат едва една трета от пазара – за какъв картел тогава става въпрос, попита той.

Какви са другите различия, включително на законодателна база, между производители и търговци - научете в Expert.bg.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес