Тотален е сривът на чуждестранните инвестиции в България. Това каза Радосвет Радев, изпълнителен председател на БСК, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Иван Хиновски: Цената на тока подлежи на корекция
Още: Заради връщането на ДДС: Хлябът поскъпва значително в цялата страна
БСК представи кратък анализ на преките чуждестранни инвестиции у нас в периода 2007-2017 г. В него се посочва, че общият обем на инвестициите в България в периода 2007-2017г. остава сравнително константен - около 18 млрд. лв. годишно, с пик през 2008г., когато достигат 24 млрд. лв. Делът на местните инвестиции в общия обем на инвестициите драстично нараства при успореден срив на чуждестранните инвестиции. За периода 2007-2017г. годишният поток на нетните чуждестранни инвестиции намалява почти 10 пъти, като достига най-ниското си ниво през 2017г., в размер на 1858 млн.лв. или 1,9% от БВП.
Разгледани като дял от БВП, преките чуждестранни инвестиции непрекъснато намаляват. Интензитетът на инвестициите характеризира капацитета на икономиката да привлича чуждестранни инвестиции. Ако през 2007 г. те са били 27.9% от БВП, то през 2017 г. делът им е едва 1.9% от БВП, което представлява свиване с почти 15 пъти. Тази неблагоприятна тенденция се задълбочава допълнително за полугодието на 2018 г. спрямо същия период на 2017 г. Спадът е двукратен – от 1% до 0.5%.
Камен Колев - зам.-председател на БСК каза, че от експертите се смята, че добро ниво на преки чуждестранни инвестиции в една страна е те да бъдат от порядъка на 10% от Брутния вътрешен продукт на страната, съобщи БГНЕС.
Още: Ердоган: Турция постави нов рекорд в износа на стоки
Още: Байдън блокира сделка за милиарди с най-големия производител на стомана в Япония
От БСК казват, че за това колко пренебрежимо ниско е нивото на ПЧИ у нас през последните години говори и фактът, че техният обем е съизмерим със средствата, постъпващи от емигрантите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Италиански министър поиска три пъти по-нисък таван за цената на газа
Изследване на БСК идентифицира следните фактори, възпрепятстващи привличането на преки чуждестранни инвестиции: Липса на квалифицирани кадри, лоша инфраструктура, бавно свързване към комуналните услуги (ел.енергия, ВиК, преносни мрежи и др.), утежнена бизнес-среда и регулации, липса на електронно правителство и на прилагане на електронните услуги, бавен процес на обявяването на фалити, висока междуфирмена задлъжнялост, мудно правораздаване, корупция, бюрокрация на национално и регионално ниво в администрацията, непредсказуема бизнес и законова среда.