Процесът на преминаване на битовите потребители от регулирания към свободния пазар може да отнеме от три до пет години. Това каза постоянният представител на Световната банка за България Тони Томпсън на конференцията "Либерализация на енергийния пазар и новите тенденции в сектора".
Енергийното министерство работи с банката, за да избере модела за пълното либерализиране на пазара за ток и механизмите за компенсиране на енергийно бедните. Томпсън обясни, че каквито и инструменти да избере министерството, то трябва да е сигурно, че уязвимите потребители ще бъдат защитени, предаде БНР.
Същвеременно заместник-министърът на енергетиката Николай Николов очерта напредъка по основните проекти в енергетиката, които трябва да осигурят енергийна сигурност и независимост в съответствие с принципите на Европейския енергиен съюз. Сред тях са подписаното окончателно инвестиционно решение, което дава зелена светлина за започване на същинското строителство на интерконектора Гърция – България, предстоящото изграждане на участъка под река Дунав на междусистемната връзка с Румъния, както и ускорената работа по изграждането на връзките със Сърбия и Турция.
"Когато говорим за енергийна сигурност и устойчиво развитие на отрасъла, ключово значение в тази посока има и модернизацията и разширяването на националната газопреносна мрежа", подчерта още Николов. Тук водещо значение имат проектите за модернизация и разширяване на газовото хранилище в Чирен, както и модернизацията на компресорните станции в Ихтиман, Лозенец, Странджа и Петрич. Първите две вече са завършени, а останалите предстои да бъдат въведени в експлоатация през тази година.
Всички важни акценти за либерализацията на пазара ни научете в Expert.bg.