Сто и осем — толкова руски самолети планираше да произведе масово Руската обединена авиостроителна корпорация в периода след началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. Оттогава е построила едва седем. Това пише руската служба на BBC в свой анализ. Така една от най-големите технологични реформи на цялата авиационна индустрия в историята на световната авиация с прехвърлянето й към национално производство вече е на ръба на провала.
Русия е зависима от пътническата авиация
За Русия строителството на пътнически самолети не е само въпрос на престиж или търговска печалба. Много отдалечени райони на страната са напълно зависими от авиацията. Руската територия е толкова голяма, че свързването на противоположните й точки със сухопътен транспорт е нереалистично, се посочва в анализа.
Още: Уволниха директорите на две от най-големите самолетни компании в Русия
"Ние се състезавахме и в съветско време, затова съм 100 процента сигурен, че можем да направим това днес“, каза ръководителят на основната руска индустриална и технологична корпорация Rostec Сергей Чемезов, говорейки в Съвета на федерацията на 23 октомври. Той увери сенаторите, че руската авиационна индустрия е напълно готова да се конкурира с Boeing и Airbus.
Тези думи бяха изречени на 973-ия ден от началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, в отговор на което западните страни наложиха сурови санкции срещу руската авиационна и самолетостроителна индустрия. Санкциите обаче, се оказаха толкова сериозни, че докараха авиационната индустрия на ръба на оцеляването.
След въвеждането на тези санкции, Обединената авиостроителна корпорация, която е част от Rostec, не успя изобщо да произведе свои пътнически самолети. Седемте пътнически самолета, които Русия построи след началото на нахлуването в Украйна, са SuperJet 100, са направени с части от предвоенните запаси.
Още: Заради липса на части: В Русия спряха да летят половината самолети Airbus neo
В допълнение към тези Superjet са построени още два прототипа на самолети - Ил-96-400М и Ил-114, които се използват само за тестове.
Официалният регистър на самолетите на гражданската авиация, публикуван от Федералната агенция за въздушен транспорт и Министерството на транспорта, е скрит. BBC използва неофициални регистри и медийни доклади в своите изчисления, като сравнява техните данни една с друга.
А през 2019 г., по данни на ТАСС от Министерството на промишлеността и търговията, в Русия са произведени 11 самолета, през 2020 г. - 12, през 2021 г. - 13, включително един прототип MS-21. Не толкова много, за да се конкурира страната с най-големите производители в света, но все пак достатъчно, за да поддържа и развива собствена индустрия за производство на пътнически самолети.