Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Още страни от ЕС, между които и България, се противопоставят на екоглобите заради автомобилите

27 ноември 2024, 22:47 часа • 21315 прочитания

Австрия, България, Полша, Румъния и Словакия се присъединиха към Чехия и Италия в опит да попречат на възможността производители на автомобили да бъдат изправени пред тежки санкции от следващата година. Това предаде Ройтерс, позовавайки се на документ, публикуван на сайта на австрийския парламент.

Още: Ефектът "Тръмп": Путин се готви за завръщане на западни компании в Русия

Още: Партията на Порошенко атакува Зеленски: Нямаме много редки метали, затова САЩ ни изнудват за друго

Още: Продажбите на нови автомобили в ЕС се увеличават след месеци на спад

От 2025 г. ЕС ще намали горната граница на средното ниво на емисии от продажбите на нови превозни средства до 94 грама/км спрямо досегашното ниво от 116 г/км. Превишаването на тази граница може да доведе до глоби в размер на 95 евро (103 долара) за всеки грам въглероден диоксид на километър, умножен по броя на продадените превозни средства.

Още: Парниковите газове са достигнали нови рекордни стойности през 2023 г.

Още: Инспекцията по труда започва проверки за недеклариран труд

Още: Американските търговски камари в Европа призоваха политическите лидери за диалог

"Настоящите цели за пътническите автомобили, които трябва да бъдат въведени до 2025 г., може да наложат глоби на производителите, които не са в състояние да изпълнят строгите изисквания, поради забавящото се навлизане на електрически превозни средства", пише в съвместното предложение. "Подобни санкции биха ограничили сериозно способността на сектора да инвестира отново в иновации и развитие, като по този начин ще навреди на конкурентоспособността на Европа на световната сцена", пише още в документа, цитиран от БТА.

Още: Концентрацията на метан расте по-бързо от другите парникови газове

Още: Ето кой стана изпълнителен директор „МСП Банкиране на ОББ“

Още: Промени в категоризацията и нова рекламна концепция: Какви са приоритетите за развитие на родния туризъм

Някои от страните от ЕС също се противопоставят на т. нар. Зелена сделка, целяща справяне с изменението на климата и ограничаване на замърсяването. По-строгите ограничения на емисиите през следващата година са стъпка към плановете за забрана на продажбите на нови превозни средства с двигатели с вътрешно горене през 2035 г. Автомобилният сектор е важна част от централноевропейските икономики, като допринася за около 9 на сто от БВП на Чехия, допълва Ройтерс.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес