Прогнозата за тази година е ръстът на българската икономика да продължи и да надхвърли 2 процента. Това съобщи днес във Варна министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, цитиран от БТА.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
Той посочи, че през 2023 г. е постигнато увеличение на БВП с около 1,8 на сто.
Още: Прогноза: Заплатите в България ще растат два пъти по-бързо от инфлацията през 2024 г.
Рецесията няма да дойде у нас
Рецесията, която започна в Европа, беше очаквана и затова се очаква "меко приземяване" от високите нива на инфлация, заяви министърът. Според него икономическите трусове не са усетени толкова сериозно в нашата страна, но наличието им в другите държави е довело до спад на българския износ с около 7 процента.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
През тази година очакваме да продължи ръстът на преките чуждестранни инвестиции у нас, допълни Богданов. Той подчерта, че по този показател, дори при рецесията в Европа, е отчетен най-висок ръст за последните 12 години. През 2023 г. в страната са реализирани инвестиции от 3,48 милиарда евро.
Още: Прогноза на ООН: Какво ще се случи в България през следващите две години?
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Индустриална зона във Варна
Икономическият министър проведе среща с кмета на Община Варна Благомир Коцев и обсъдиха бъдещото икономическо и индустриално развитие на областта. Богданов изтъкна предимствата на региона и обяви изграждането на индустриална зона на територията на община Варна, съвместно с Националната компания индустриални зони (НКИЗ). „Варна е един от най обещаващите региони в България и има абсолютно всички предпоставки да привлича не само инвестиции, но и да подпомага развитието на местния бизнес в сектори с високо добавена стойност“, подчерта министърът. Индустриалната зона ще бъде изградена в партньорство между държавата в лицето на НКИЗ и общината.
Относно националните приоритети, свързани с приемането на България в Шенген и еврозоната, Богданов посочи, че за тяхното изпълнение Министерството на икономиката ще работи съвместно с Община Варна. „Имаме ясна стратегия за привличане на стратегически инвеститори за изпълнението на ключови инфраструктурни проекти“, каза икономическият министър, цитиран от пресцентъра на министерството.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Акциите на Пловдивския панаир
Богданов коментира и бъдещото развитие на Пловдивския панаир: "Имаме единомислие с кмета на Варна, до края на месец март се предвижда акциите в Пловдивския панаир да бъдат върнати от общината на държавата“. По неговите думи е важно обществото да знае, че държавата приоритизира развитието на този стратегически актив. „Искаме панаирът да работи на пълния си капаците и вратите му да бъдат отворени и за бизнеса от региона на Варна“, категоричен бе министърът. Той допълни, че има изготвена стратегия за развитието панаира, която е представена пред Общинския съвет в Пловдив и има готовност това да се случи във Варна. По неговите думи вече има предложения и за организиране на съвместни събития в Пловдив, които да се състоят още тази година. „Заедно с българските общини можем превърнем Пловдивския панаир в място, което да бъде врата на българската индустрия към света“, каза Богданов. Той подчерта, че с навременните усилия на Министерството на икономиката и индустрията е предотвратено акциите на държавата в Пловдивския панаир да бъдат прехвърлени на частна фирма.