Държавата да осигури пари за плащането на депозитите в Корпоративна търговска банка (КТБ). Това е в основата на предложението на Оманския фонд за спасение на банката, заявиха финансисти, запознати с плана им, информира "24 часа".
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Вчера от БНБ съобщиха, че са получили писмо от ЕПИК като консултант, който е избран от консорциум на оманците и други акционери и потенциални инвеститори. С документа се иска сключване на договор за неразкриване на информация. Консултантът очаква достъп до непублична информация за КТБ и желае да води разговори с правителството и БНБ, за да се изготви план за преструктуриране на затворената банка, който да отговаря на правилата и изискванията за държавна помощ в ЕС.
Според експертите именно искането за държавна помощ означава осигуряване на пари от държавата. Акционерите пък щели да се ангажират да внесат недостига в капитала на КТБ.
Подобна схема вече бе използвана през лятото за осигуряване на ликвидност на банковата система. Тогава правителството на Пламен Орешарски поиска от Брюксел разрешение за помощта и получи такова, като тя може да е до 3,3 млрд. лв. От нея до момента са използвани 1,23 млрд. лв.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Държавната помощ се отпуска, като правителството прави депозит в съответната банка за осигуряване на ликвидност. След това се иска план от банката за преструктуриране и се определя срок, в който парите трябва да бъдат върнати. Оставащите 2 млрд. лв. по одобрената от Брюксел схема заедно с парите във Фонда за гарантиране на влоговете ще са достатъчни за покриване на всички депозити в КТБ - и на тези до 100 000 евро, които са гарантирани по закон, и на тези над тази сума.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Според финансисти схемата ще е трудно приложима сега за КТБ, тъй като държавна помощ не се отпуска за банки под специален надзор, а само за работещи трезори с временни проблеми. Поради това се допуска, че от Оманския фонд, който притежава 30% от КТБ, очертават бъдещи стъпки - държавата налива ликвидност, а БНБ отменя надзора.
В сряда от БНБ съобщиха, че писмото на оманците не съдържа конкретни параметри за финансови и правни ангажименти, но е важна част от търсенето на решение за затворената банка и ще бъде разгледано внимателно от БНБ и правителството.
Кой всъщност е австрийският фонд ЕПИК
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Оказва, се че ЕПИК е добре познат в България. До 2003 г. той притежава 49 на сто от Първа инвестиционна банка, след това продава дела си на Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев. Фондът, който официално се казва „Европейска приватизационна и инвестиционна корпорация“, е базиран във Виена и развива дейност в Централна, Южна и Източна Европа, както и в Украйна, Русия, Турция и Обединените арабски емирства, пише в. "Преса".
Какво е сегашното участие на австрийската фирма в консорциума, освен че е финансов консултант, не става ясно от съобщението на БНБ. Запознати обаче обясниха, че фондът има желание да инвестира в КТБ и можело да получи в замяна акционерно участие в БТК.