Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ограничения за ипотеки: Сигнал "внимание" от БНБ – прочит на анализатори

23 януари 2024, 08:04 часа • 3478 прочитания

Досега не е имало регулация, която да изисква от банките специфични мерки – например съотношение между доходите и вноската за получатели на кредити, специално ипотеки. Факт е обаче, че България се движи наобратно спрямо САЩ и еврозоната – банките продължават да вкарват огромен ресурс в ипотеки, лихвите са много ниски, само Малта е с по-ниски в Европа. Лихвите обаче са плаващи – не се знае къде ще стигнат следващите 2-5-7 години. Това заяви икономистът Лъчезар Богданов предвид засега идеята на БНБ за затягащи мерки за кредитирането на домакинствата.

По-точно – изрична официална публикация от гуверньора на БНБ Димитър Радев в която посочва, че може да се пристъпи към "налагането на изисквания към кредитополучателите, които банките да са задължени да прилагат при отпускането на кредити за домакинствата".

На кого вярваш – на правителството или БНБ

Още: Европейският ипотечен пазар е най-зле от десетилетие

Бившият зам.-финансов министър Любомир Дацов посочи, че според правителството България я чака светло икономическо бъдеще. От друга страна обаче БНБ вижда увеличаване на икономически рискове в Европа – затова трябва да има предупредителни сигнали към хората. Ситуацията е разбираема, каза Дацов пред БНТ.

За това положение Богданов даде примери и обяснения – и в САЩ Федералният резерв внимава с основните лихви, иска затягане на кредитирането, правителството харчи. В Европа също има такива признаци. Голямата кредитна експанзия в България е заради ипотечни кредити за домакинства – у нас има обратна тенденция спрямо Европа.

Картината според БНБ

Според специализиран анализ на БНБ, одобреният размер на ипотеките в България е около 80% от пазарната стойност на имота, служещ като обезпечение, към датата на сключване на договора. Ако се стигне до срив на цените, това може да се отрази на банките.

Още: Червена лампа за ипотеките: Предупреждения от икономиста Георги Ангелов

БНБ вижда и друго – при новоотпуснатите кредити, кредитополучателите дават около 40% от доходите си за покриване на вноските по заема – това е уязвимост. Средният размер на новоотпуснатите жилищни кредити устойчиво расте – от 156 000 лв. средно за 2022 г. до 180 000 лв. през третото тримесечие на 2023 г. заради по-скъпите имоти. Срокът за изплащането им също се увеличава – от 24.2 години средно през 2022 г. до 25 години през третото тримесечие на 2023 г.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес