Официални данни откъде България внася ток

17 януари 2024, 08:33 часа • 6791 | прочитания

България внася повече електроенергия от Румъния, отколкото от Гърция. Това каза изпълнителният директор на Енергийния системен оператор (ЕСО) Ангелин Цачев в ефира на bTV.

Още: Ново ниво на война между Китай и САЩ: Втечнен газ срещу Ковид

Още: Първа стъпка: Украйна и САЩ подписаха меморандум за минералите

Той обясни, че и сега България има много мощности и изнася електрическа енергия, но внасяме повече, отколкото изнасяме, защото цената на електроенергията е с по-ниска цена. Трудно е да каже от кои държави купуваме ток, защото не се знае къде е произведена самата електроенергия, добави Цачев.

Още: На комисия: Депутатите искат предоговаряне за въглищните централи, за да работят без ограничение до 2038 г.

Цената на тока зависи от цената на природния газ

Той допълни, че държавите, които произвеждат по-евтин ток всеки ден се сменят, защото променят технологиите и мощностите, които произвеждат електрическа енергия. В последните 2-3 години цената на тока се обвърза изключително много с цената на природния газ и тя зависи от стойността на природния газ, уточни Цачев.

Още: Чехия скъса окончателно с руския петрол

Още: Кабинетът отлага либерализацията на тока за бита

Той изтъкна, че ако се говори за битовите потребители, те консумират повече ток, отколкото през последните сезони. Една голяма част от хората преминаха реално към отопление на електроенергия и намалиха своето потребление на дърва, въглища и топлофикациите, защото електрическата енергия с използването на климатици е доста по-ефективна, отколкото останалите източници на топлинна енергия, коментира Ангелин Цачев.

Производството на ток от газови централи е по-добро от въглищните централи

Той напомни, че през 2022 г. цената на електрическата енергия била повишена не само в България, но и в цяла Европа заради геополитическата ситуация в Европа – войната в Украйна и спиране доставките на газ. От миналата година до този момент цената на електрическата енергия е сравнително стабилна и се движи между 90 и 110 евро на киловатчас.

Цачев добави още, че само от въглеродните емисии производството на ток от газови централи е в по-пъти по-ефективно, отколкото от въглищни централи. Ако не се случи нещо в геополитически аспект и не се вдигне цената на природния газ, ще продължи произведената от него енергия ще бъде по-евтина, отколкото от въглищните централи.

Ангел Цачев настоя в България да бъдат изградени допълнителни електроенергийни мощности.

Още: Тръмп, вече не си фактор: Китай намери от кого да си внася евтин петрол

Още: Тревожни данни: Броят на фалиралите фирми в България расте

Още: Декемврийските сметки за ток и парно драстично нагоре

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес