Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Обяснено: Свободният пазар на ток ще е като подписване на договор с телеком (ВИДЕО)

08 ноември 2023, 10:28 часа • 16497 прочитания

Премиерът Николай Денков увери, че сметките за ток на почти всички потребители няма да скочат, когато те излязат на свободния пазар през 2026 г. В началото на октомври парламентът прие окончателно промените в Закона за енергетиката, с които се предвижда либерализация на пазара.

Сам си избираш тарифи

"До средата на 2024 г. няма да се промени нищо. През 2024 г. на свободния пазар излизат небитовите потребители, а производителите на ток за битовите потребители. Това означава, че ще има промяна в начина, по който битовите потребители могат да си заявят тарифите за тока", обясни премиерът и направи аналогия с договорите, сключени с мобилните оператори.

Още: Никой не може да каже колко ще струва токът на свободния пазар след 2 години: Калоян Стайков в “Отговорите“ (ВИДЕО)

"Ако някой ползва повече нощен ток, повече ток през почивните дни, това са възможности, в които производителите на ток могат да дефинират различни тарифи и потребителите да търсят най-изгодната за тях. Тогава не очакваме промяна в цените, защото има механизми. По-скоро това ще доведе до свобода на потребителите да изберат най-изгодната за тях тарифа за ток и да сменят производителя, с когото имат абонамент", посочи Денков във Facebook по време на включване на живо, в което отговаряше на въпроси на граждани.

Снимка: iStock

Още: Денков: Цената на тока може да падне при излизане на битовите потребители на пазара (ВИДЕО)

Какво се променя от 2026 г.?

През 2026 г. вече ще има промяна за потребителите. "Има механизъм, фонд, който ще позволи да не нараства цената на тока за хората, изпитващи затруднения. Ще се покрият досегашните сметки на над 90% от потребителите, така че да не се чувстват застрашени. Само тези, които нямат проблеми и са със средноевропейски или над средноевропейските доходи – за тях евентуално би имало по-съществено увеличение на цената на тока", каза премиерът.

Още: Радев ни плаши с тока, както децата с Торбалан

Цената на газа

Според него твърденията, че цената на газа пада в Европа, а се покачва в България, са неверни. "Цената пада през лятото и се повишава през есента и зимата – и в Европа, и в България. За сравнение – на нидерландския хъб TTF (индикатор за средната борсова цена в Европа - бел. ред.) увеличението от лятото досега е някъде около 60%, в България е около 40%", каза той.

Още: Финално: "Булгаргаз" предложи 36% по-скъп газ за ноември

За руския газ пък бе категоричен - той беше спрян от „Газпром“, не от българското правителство. И тъй като „Газпром“ не е възобновил желание да говори с държавата, няма как да разчитаме на компанията.

"Не виждаме причина да продължаваме да преговаряме с ненадежден доставчик. Имаме алтернативи – доставките през Гърция и Турция вървят добре, Азербайджан е надежден доставчик с по-евтин газ", допълни Денков.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес