До края на 2023 г. ще се прилага намалената ставка на ДДС от 9 на сто за туристическите, ресторантьорските и кетъринг услугите и за фитнесите, реши окончателно днес парламентът. Това стана с приемане на второ четене на промените в Закона за данъка върху добавената стойност (ДДС).
Още: Южен Судан планира да възобнови производството на петрол
Още: Токът за бизнеса ще е значително по-евтин на 1 януари
"За" продължаване на действието на намалената ставка гласуваха 154 народни представители, "против" бяха четирима и седем се въздържаха. Нулевата ставка за хляба и брашното също се удължава до края на следващата година. Според досегашните разпоредби на закона тя трябваше да се прилага само до 1 юли 2023 година като антикризисна мярка. Предложението за удължаване на действието ѝ беше направено от Румен Гечев от БСП и подкрепено и при прегласуването със 149 гласа "за", 12 "против" и 2 "въздържал се".
Преди това депутатите приеха временната мярка от 9 на сто ДДС за книгите, периодичните издания и бебешките храни и пелени да стане постоянна. Още: Промяната в ДДС е риск за бюджета
Не бе прието предложението на Мартин Димитров от "Демократична България" преференциалният ДДС за периодичните издания да се гласува отделно от останалите.
Още: ЕС е готов за спирането на транзита на руски газ през Украйна
Още: Заради данни от Китай: Нова промяна в цената на петрола
Според предварителните оценки на финансовото министерство от намалената ставка за периодичните издания в бюджета ще влязат 13 млн. лв. ДДС по-малко, от бебешките продукти - 16 млн. лв., от книгите и учебниците - 8 млн. лв. "Капитал" съобщава, че заради тези промени в ДДС бюджетът ще се лиши от общо 520 млн. лв.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "По бюджета ще ги познаем": Димитър Манолов ще следи нова сглобка ли ще приема бюджета
Още: След спиране на доставките от "Газпром": Молдова се готви да национализира "Молдовагаз"