Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Някои депутати опитват да не позволят данъчна примка около големите таксиметрови фирми

18 март 2016, 07:14 часа • 4473 прочитания

След като през втората половина на миналата година предложение на ГЕРБ за нов данък върху такситата не мина, сега същото предложение върви с пълна пара през парламента и е на път да стане закон. Две парламентарни комисии - по бюджет и финанси и по транспортна политика, вчера (17 март) одобриха скандалния проект в бурно заседание.

Съгласно предложената промяна се въвежда „алтернативен данък” за таксиметровите превозвачи – по същество патентен данък, като отново размерът е същият както в предходната идея – от 400 до 1000 лева. Данъкът ще се плаща и от физически лица, извършващи таксиметров превоз, включително еднолични търговци. Както е известно, в България това е честа практика на таксиметров превоз. Налогът ще се дължи за всеки отделен автомобил, с който се извършва таксиметров превоз.

Точно забраната да се извършва таксиметров превоз от името на фирми, но за сметка на шофьора е кошмарът за таксиметровите фирми. Според действащите правила от 1 април всички шофьори на таксита трябва да се регистрират като превозвачи. Те няма да имат право да работят, ползвайки лиценз на друг превозвач. Целта на това ограничение е да се затегне контролът за плащането на данъци и да се гарантира ясна отговорност на превозвача при евентуални проблеми, пише в. "Сега". В момента големите фирми, които работят с много самостоятелни шофьори, отказват да поемат отговорност за едно или друго нарушение.

Новите изисквания в сектора трябваше да влязат в сила още през ноември. Това обаче не стана, след като в парламента бе внесен скандален законопроект за тяхната отмяна. Редакцията на текстовете бе маскирана в законопроект, чиято основна цел е да въведе патентен данък за такситата. Той бе отхвърлен, но и срокът за регистрация на таксиметровите превозвачи бе удължен до 1 април.

Сега се прави втори опит ограниченията да не влязат в сила, като отново се предлага да се въведе патентен данък за такситата. Прокарването на тези текстове взриви двете водещи комисии по проекта. Депутати от опозицията обвиниха в прав текст мнозинството, че не желае да гарантира интереса на обществото.

"Някакви привилегии ли има този бранш, 2-3 фирми ни плашат и изнудват правителството", възкликна Гроздан Караджов от РБ. "Браншът е монополизиран и оплетен от зависимости. Когато в него възникнат проблеми, големите фирми не носят отговорност, а като дойде ред да взимат парите, ги прибират, и то на черно", посочи депутатът.

Според Георги Свиленски от левицата пък в бранша упорито се говорело, че ограниченията няма да влязат в сила. "Те ни си подиграват", смята депутатът.

Представители на таксиметрови фирми, от своя страна, нападнаха депутатите, че не разбират какво приемат. Дори съпартийци се изпокараха на бурното заседание. Цветомир Михов от ГЕРБ се скара на колегата си Станислав Иванов, че се опитва да режисира гласуването. "Вие не сте председател. Това, че обикаляте по кулоарите и казвате кой как да гласува, не означава, че ще го правите и в комисия", ядоса се Михов на Иванов, който е секретар на парламентарната група на ГЕРБ. "Къде съм обикалял?", попита невинно Иванов.

За да охлади страстите, Менда Стоянова - водеща заседанието, даде почивка. Караниците обаче продължиха. В опит да помири спорещите, Стоянова предложи компромисен вариант - големите фирми да могат и занапред да дават право на външни шофьори да ползват лиценза, но при изрично сключени и регистрирани договори. При тази схема голямата фирма ще дължи патентен данък, а отделният шофьор ще плаща осигуровките си. И това предложение предизвика остри критики, защото не е внесено навреме и по същество променя духа на закона. По тази тема ГЕРБ е разделена на две - част от депутатите заемат позицията в полза на големите фирми, а други са категорично "за" ограниченията.

На заседанието станаха ясни и скандални факти, които показват, че в таксиметровия бранш масово не се плащат данъци. По данни на НАП -Бургас например за 2014 г. са били платени едва около 11 000 лв. корпоративен данък от над 1200 лицензирани превозвача. От изказване на представител на голяма таксиметрова фирма се разбра, че от 900 коли на фирмата само четири са нейни, а всички останали се ползват именно чрез преотстъпено право на шофьори без договорни отношения с компанията.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес