Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Независими от руското ядрено гориво: Енергийният министър увери ЕК, че търсим начин за диверсификация

06 октомври 2023, 15:40 часа • 8591 прочитания

България продължава да предприема мерки и да работи активно за осъществяване на реална диверсификация на доставките на ядрено гориво за атомната ни централа. Това заяви министър Румен Радев в рамките на среща днес в Министерството на енергетиката със заместник-генералния директор на Генерална дирекция "Енергетика" в Европейската Комисия Масимо Гариба, съобщиха от министерството на енергетиката.

В разговора участваха също заместник-министрите Николай Николов и Красимир Ненов, заместник-началникът на отдел „Ядрена енергия, ядрени отпадъци и извеждане от експлоатация" на ЕК Джанфранко Брунети, Мишел Сонк, служител по политиките – сектор „Извеждане от експлоатация“ на ЕК и експерти от българското ведомство.

Като основен приоритет за страната ни при осъществяването на диверсификацията на доставките на ядрено гориво министър Радев открои спазването в най-висока степен на ядрената безопасност и гарантирането сигурността на енергийните доставки.

Още: Важна стъпка: Украйна зареди своя АЕЦ със западно ядрено гориво

В момента българската АЕЦ "Козлодуй" работи единствено с  руско ядрено гориво.

Американското ядрено гориво не получи разрешение

В началото на август Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) не издаде разрешение за извършване на поетапен преход на блок 5 на ядрената електроцентрала към експлоатация  с нов тип ядрено гориво RWFA, произведено от американската компания Westinghouse.

Още: Не разрешиха на АЕЦ "Козлодуй" да работи с американското ядрено гориво

Причината бяха липсващи документи. "Те са свързани с важни за безопасността анализи, оценки и разчети, без които АЯР не може да оцени влиянието на предлаганата промяна върху пределите и условията за безопасна експлоатация на блока", посочиха тогава от Агенцията.

Сред темите на разговора на министър Радев с представителите на европейската комисия бяха също актуалната обстановка в българската енергийна система и разработените от България Териториални планове за справедлив преход. По думите на министъра на енергетиката основна цел е осигуряването на сигурността на електроенергийната система и електроенергийното производство, както и фокусиране върху бъдещето на дружествата и необходимите решения за запазване на работните места при прехода към нисковъглеродно производство.

Румен Радев подчерта, че страната ни разчита на подкрепата на Европейската комисия при осигуряването на възможност регионите да се развиват по най-добрия начин за местните общности.

 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес